DÜNYAHABERLER

Ensarullah Heyeti Ammar Hekim İle Görüştü

Enserullah heyetinin, Muhammet Abdulselam öncülüğünde Irak Yüksek İslami Meclisi Başkanı Ammar Hekim ile bir araya geldikleri bildirildi.

Ammar Hekim’in siyasi bürosundan yapılan açıklamada Yemen sorunu ve çözümünün ele alındığı belirtilirken “ Yemen halkını temsilen bir araya geldiğimiz Enserullah heyeti ile Yemen krizinin yarattığı siyasi ve güvenlik sorunlarının çözümünü ele aldık” ifadeleri yer aldı.

“ Anayasaya bağlı bir şekilde oluşturulan siyasi heyetler ve ardından Yemen parlamentosu tarafından teşkil edilen siyasi meclis, bizim için değerledir” ifadelerini kullanan Ammar Hekim tüm Yemen halkının siyasete ortak olması ve vahdetin korunması gerektiğini vurguladı.

Enserullah heyeti geçtiğimiz Pazartesi günü Irak’a varmış ve Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile bir araya gelmişti.

Enserullah heyetinin oluşturulan siyasi heyetin uluslararası onayı ve kabulü için Irak ziyaretinin ardından Suriye ve Lübnan’a ziyaret gerçekleştirecekleri belirtilirken ileride düzenlenecek halk kongrelerinin önemine işaret edildi.

“21 Arap” haber ajansı ise Enserullah heyetinin  ilk ziyaretlerini, oluşturulan siyasi meclisin Irak hükumeti tarafından kabul edilmesi nedeniyle Irak’a gerçekleştirdiğini belirtti.

Geçtiğimiz ay Enserullah ve Yemen Halk Kongresi Yemen parlamentosunun onayı alınarak oluşturulan siyasi meclis ile ülkenin idare edileceğini duyurmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı