DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Ensaruş Şeria Örgütü, Tunus hükümetine karşı halkı isyana çağırdı

El-Kaide yanlısı Ensaruş Şeria Örgütü, Tunus hükümetine karşı halkı isyana çağırdı.

Liderliğini Ebu Iyad lakablı Seyfullah Hüseyin’in yaptığı Ensaruş Şeria Örgütü, Nahda Hareketi önderliğinde kurulan Tunus Hükümeti’nin “zulümlerine” karşı “halk direnişi” başlatılması çağrısında bulundu.

Ensaruş Şeria, Tunus halkını Salı günü hükümet konağının bulunduğu el-Kasba meydanında gösteri yapmaya çağırdı.

Hükümetin gerçekleştirdiği “zulümlerin” artık tahammül edilemez bir hal aldığını savunan örgüt, resmi web sayfasında yayınladığı açıklamasında “Halkın tüm kesimlerinin katılımıyla bir direniş sergilenmelidir. Biz, zulme karşı duran tüm temiz ellere elimizi uzatıyoruz” dedi.

Öte yandan Almanya’da yayınlanan Welt am Sonntag Gazetesi, Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren el-Kaide örgütlerinin Eylül ayında Libya’nın Bingazi şehrinde gizli bir toplantı gerçekleştirerek önünüzdeki döneme dair strateji üzerine görüş alışverişinde bulunduğunu yazdı.

Gazetenin dünkü sayısında yer alan iddiaya göre toplantıya Mısır, Fas ve Tunus’taki Ensaruş Şeria, İslami Mağrip El-Kaide Örgütü’nün temsilcileri katıldı. Toplantıya Eylül 2012’de Amerika Büyükelçiliği saldırısından sorumlu tutulan Ensaruş Şeria lideri Ebu Iyad da katıldı. Toplantıda ele alınan konuların başında Tunus hükümetine karşı mücadele ve teröristlerin Suriye’ye gönderilişi yer aldı.

Tunus Hükümeti, 27 Ağustos’ta Ensaruş Şeria Örgütü’nü terör örgütü olarak ilan ederken, örgütün lideri Ebu Iyad hakkında uluslar arası tutuklama kararı çıkardığını ilan etmişti.

El-Kaide’yle bağlantılı olduğu öngörülen Libya’daki Ensaruş Şeria Örgütü’nün 11 Eylül 2012’de Bingazi’deki Amerika Konsolosluğu’nu hedef alan saldırısında Amerikalı büyükelçi ve Amerikalı üç yetkili öldürülmüştü.

Uzmanlara göre Ensaruş Şeria, Kaddafi’nin devrilmesi sürecindeki güvenlik boşluğundan yararlanarak özellikle de ülkenin doğusundaki etlisini artırdı. Ensaruş Şeria’nın Bingazi, Sirte ve Derne’deki bir çok mahallenin kontrolünü elinde tuttuğu biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı