DÜNYAİNSAN HAKLARIİranİSLAMİ VAHDET

Erdebil Cuma İmamı: Şii de, Sünni de aşırıcılıktan uzaktır

İran Erdebil kenti Cuma İmamı “Günümüzde insanlık ağır darbeyi aşırıcılıktan alıyor. Halbuki Şii de, Sünni de aşırıcılıktan uzaktır” dedi.

Velayet-i Fakih’in Erdebil Temsilcisi Ayetullah Seyyid Hasan Amili dün akşamüstü Ehl-i Sünnetin yaşadığı Kerigk köyü halkı arasında yaptığı konuşmada “Aşırı ve mantıkdışı davranışlar tarih boyunca İslam’a darbe vurup zarar vermişlerdir. Bizim bugün şunu kabul etmemiz gerekiyor ki, İslam ümmetinin vahdeti, birlik, bütünlük içinde olması birçok sapık ve aşırı eğilimleri önleyebilecektir” diye vurguladı.

Erdebil Cuma İmamı Ayetullah Amili ayrıca “Dünya bugün akılcılık, takva ve dindarlığa dayalı İslam muarifine susamış durumda. Bugün eğer çeşitli din ve mezheplerden İslam’a yönelmeler her zamankine göre çok yoğunsa, bunun sebebi İslam’ın bu temel, kalıcı ve kapsamlı özelliğinden kaynaklanıyor” dedi.

Ayetullah Amili daha sonra, Erdebil eyaletinde “Vahdet Haftası”nın Şii ve Sünni kardeşler arasında her yıl büyük bir coşkuyla kutlandığını belirterek “Bölücülük ve Şii ile Sünni’yi birbirinden ayırmak İslam düşmanlarının desisesidir. Şii ve Sünni Tevhid, Nübüvvet, Me’ad ve diğer vecibeler konusunda ortak görüş içerisindeler. Bu ortak görüşler nedeniyle aşırı girişimlerden kaçınmak lazım. Esasen ne Şiilik, ne de Sünnilikte aşırıcılık olmaz. İslam’ın azametinden korkanlar Şii’yle Sünni’yi birbirne düşman ederek bu yolla İslam’a darbe vurmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı