DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Esad: Amerika her zaman sahtekardır (Röportaj)

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad önceki gün, Rusya 24 ve NTV kanallarıyla detaylı bir röportaj yaptı

 

2 farklı kanalla röportaj yapan Beşşar Esad, şunları söyledi: ‘Palmira’yı daha önce nasıl kurtardıysak, şimdi bu şehri yine aynı şekilde yeniden kurtaracağız.Halep’in teröristlerden kurtarılmasından sonra askeri operasyonlar devam edecektir ama teröristlerin silahlarını bırakması ve Suriye Ordusuna teslim olması halinde askeri operasyonlar duracaktır.

Bu saldırı Halep’te yaşananlara bir tepkidir ve bu Suriye Ordusu’nun zaferidir. Teröristler Palmira’ya saldırarak ordunun Halep zaferini zayıflatmak ve ordunun dikkatini Halep’ten Palmira’ya çekmek istediler ama onların bu eylemi başarılı olmadı.’

Halep’i kurtardıktan sonra bu şehrin etrafını da teröristlerden temizlemeliyiz

Suriye Cumhurbaşkanı, Suriye Ordusunun Halep zaferinden sonraki hedefinin ne olduğu yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi:

‘Bütün bu söyledikleriniz birbirine paralel olarak gerçekleşecektir.Biz bir bölgeyi teröristlerden kurtardığımızda, o bölgede konumumuzu güçlendiriyoruz ve bununla eş zamanlı bir şekilde günlük olarak sivillerin teröristlerin kontrolü altından çıkmasına izin veriyoruz ve aynı zamanda teröristlere de silahlarını bırakma ve aftan yararlanma izin veriyoruz. Tabi Halep’in kurtarılması önemli bir olaydır ama başka bir bölgenin kurtarılmasından bahsetmeden önce Halep’in etrafını teröristlerden temizlemeliyiz. Halep’in kurtarılması sadece şehrin kurtarılmasıyla gerçekleşmeyecektir ve şehrin etrafının da teröristlerden temizlenmesi gerekir.’

Biz teröristlerin sözlerine güvenmiyoruz

Beşşar Esad Halep’in kurtarılmasından sonra müzakerelerin başlama ihtimali ya da teröristlere karşı operasyonların devam etmesiyle ilgili olarak sorulan soruya şöyle yanıt verdi: ‘Operasyonlar sadece teröristlerin silahlarını bırakmaları ve Suriye Ordusuna teslim olmaları halinde durdurulacaktır ama müzakere döneminde de teröristlere karşı operasyonları durdurmayacağız çünkü teröristlere güvenmiyoruz.

IŞİD, Rakka ve Deyrizor’dan Amerika’nın desteği ile Palmira’ya saldırdı

Suriye Cumhurbaşkanı, teröristlerin Musul ve Deyrizor’dan Palmira’ya bu kadar kapsamlı bir şekilde nasıl saldırdığı hakkında sorulan başka bir soru üzerine şu ifadelerde bulundu:

‘Amerika Koalisyonu 2 yıldır IŞİD teröristlerini bombaladığını söylüyor ama bu doğru değildir. Deyrizor’da IŞİD teröristleri bulunmamaktadır ama Amerika Koalisyonu Suriye kuvvetlerini bombalamıştır. IŞİD’in Palmira’ya gerçekleştirdiği son saldırı bazı ülkelerin teröristleri doğrudan desteklediğini göstermektedir. Gerçek şu ki, teröristler Rakka ve Deyrizor’dan Amerika’nın desteği altında Palmira’ya saldırmıştır ama Palmira bölgesinde çatışmalar aynı şekilde devam etmektedir.

Teröristler Palmira’ya saldırarak Suriye Ordusunun Halep zaferini zayıflatmak istiyorlar

Beşşar Esad Palmira’da terörle mücadele konusunda sorulan soruya şöyle yanıt verdi: ‘Eğer Palmira’ya saldırı zamanına dikkat edecek olursanız Halep zaferi ile eş zamanlı olarak gerçekleştiğini görürsünüz. Teröristler Palmira’ya saldırarak Suriye Ordusunun Halep zaferini zayıflatmak ve ordunun dikkatini Halep’ten Palmira’ya çekmek istedi ama onların bu eylemi başarılı olmadı.

Amerika her zaman sahtekardır

Suriye Cumhurbaşkanı Amerika Başkanı’nın ılımlı muhalifler olarak adlandırılan gruplara silah göndermedeki engelleri ve sınırlamaları kaldırmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

‘Amerika her zaman sahtekardır. Amerika tarafından bu kararın açıklanması ile IŞİD’in saldırısı arasında ilişki bulunmaktadır. Bu silahlar IŞİD ve Nusra Cephesi’nin eline ulaşmaktadır ve bu konu Suriye Ordusunun Halep’te ilerleyişi ile ilgilidir. Amerika’nın planları başarısız olunca Amerikalılar kaos oluşturup daha sonra da bu kaosu yönetmektedir. Öte yandan belki de Obama Hükümeti gelecekte Rusya ve Amerika’nın yeni hükümetinin yakınlaşmasından endişe duymaktadır ve Amerika’nın mevcut hükümeti Rusya ve Amerika’nın yakınlaşmasına engel olmak için, elinden geldiği kadar Amerika ve Rusya arasında sorun yaratmaya çalışmaktadır.’

 

Beşşar Esad Amerika’nın yeni hükümeti hakkında ise şunları söyledi: ‘Trump’ın seçimler boyunca terörle mücadele hakkında yaptığı açıklamalar ve başka ülkelerin iç işlerine müdahalede bulunmayacağı yönündeki ifadeleri açıktır. Bu Trump’ın bu bu açıklamaları uygulamasına bağlıdır. Biz Amerika Birleşik Devletlerinde Trump’a karşı güçlü ve büyük lobilerin oluşturulduğunu biliyoruz. Eğer Trump bütün bu sorunlarla mücadele etmeyi başarırsa, ben Trump’ın Suriye için doğal bir müttefik olacağına inanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı