DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Esad güçlendi, ticaret canlandı!

AKP hükümetinin yaklaşık 3 yıldan bu yana devam eden dış kaynaklı terör hareketlerini desteklemesi ekonomiye de ağır bir darbe oldu. Sınırın başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere silahlı gruplara açılması iki ülke arasında 3 milyar dolara varan ticareti bitirdi. Bu durumdan hem Suriye hem de Türkiye zarar gördü. Bu sıkıntı özellikle sınır illerimizde çok daha ciddi oranda hissedildi. Bu ülkeye yaptıkları ithalat ile ayakta kalan bir çok firma kapısına kilit vurmak zorunda kaldı, nakliyeciler kontak kapattı. Sonuç olarak onbinlerce insan işsiz kaldı.

Esad güçlendi, ticaret canlandı!

Suriye krizinin yumuşaması ve Devlet Başkanı Esad’ın kontrolü büyük oranda sağlaması ise iki ülke arasındaki ticarette kıpırdama yaşanmasına vesile oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıklamasına göre Eylül ayında Suriye’ye ihracatta yüzde 140 artış oldu. İhracattaki bu artış, kriz başlangıcında büyük sıkıntıya giren nakliyeciye de nefes aldırdı. Bu yılın ilk altı ayında TIR çıkışları, geçen yıl ilk altı aya göre yüzde 296 arttı. 2012’nin toplamında Suriye’ye gitmek üzere çıkış yapan TIR sayısı 13 bin 819’du. Bu ayın altı ayında ise geçen yılın toplam rakamı ikiye katlandı, 23 bin 600 Türk TIR’ı Suriye’ye mal taşıdı. Bu tablonun ortaya çıkmasında Türkiye’nin uluslarası tepkilerin de etkisiyle sınırlarını silahlı çetelere nispeten kapatması da etkili oldu. Güneydoğu İhracatçılar Birliği (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz da basına yaptığı açıklamada, şu ana kadar en yüksek 220 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştirildiği Suriye’ye, geçen 9 ayda 240 milyon doların üstünde ihracat yapıldığını ifade etmişti.

Barış Türkiye’nin çıkarına..

Suriye’de Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında devam eden ve Arap Baharı olarak adlandırılan isyan dalgasında Suriye çok ağır bir hasar aldı. Yüz bini geçen insan kaybının yanısıra ülke ekonomisi çöktü. Her gün onlarca bombanın patladığı ülkede binalar yerle bir edildi, alt yapı çöktü. Devlet Başkanı Beşar Esad kayıplarının en az 100 milyar dolar olduğunu ifade ediyor. Suriye’nin çok acil bir şekilde imar faaliyatlerine başlaması gerekiyor. Bu da milyarlarca dolarlık yeni bir pazar demek. Ağır bir darbe alan Suriye’nin tek başına bunu başarması mümkün değil. Bu anlamda Türkiye’nin önüne büyük bir fırsat çıktı. İnşaat konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Türkiye Suriye pastasından en büyük payı alabilir. Bu da savaşla birlikte büyük kayba uğrayan Türk firmaları ve işçileri için altın bir fırsat anlamına geliyor. Ancak bunun için de AKP hükümetinin Suriye karşıtı politikalarına son vermesi gerekiyor. Başta Suriye sınırında yaşayan vatandaşlar olmak üzere tüm Türk halkı AKP hükümetinden ABD talepleri doğrultusunda bir gerilim politikası gerine yaraları saracak ve ekonomiyi canlandıracak bir politika izlemeli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı