ORTADOĞUSuriye

Esad: Herhangi bir nedenden dolayı Suriye devletinin onayı haricinde Suriye’ye girecek herhangi bir güç işgalci ve saldırgan sayılacak

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Rus medya araçlarına verdiği röportajda; devletin, anayasa dahil her meseleyi tartışmaya hazır olduğunu vurgularken, sınırları savunmanın Suriye devletinin meşru hakkı ve doğal görevi olduğunun da altını çizdi.

Esad Rusya’nın teröre karşı mücadelede hava operasyonları ile destek vermesinin, Suriye ordusunun başta Halep ve Tedmur – Palmira bölgelerinde olmak üzere muhtelif yerlerde teröre karşı önemli ilerlemeler kaydetmek için yeterli olduğunu kaydetti.

Rusların Önerilerini Ayrıntılarıyla Tartışıyoruz

Suriye Halk Meclisinde yeni bir anayasanın hazırlanması konusunda inceleme ve hazırlık yapacak bir komitesinin teşkil edilmesine ilişkin Rus önerisiyle ilgili bir soruya cevabında Esad; Suriye’nin Rusya’nın bulunduğu önerilerin tümünü başlık olarak desteklediğini belirtti.

Sözlerine devam eden Esad; başlıkların desteklenmesiyle bu önerilerin ayrıntıları konusunda Ruslarla temasların yürütüldüğünü belirtti. El Esad fakat adımların atılması ve somut bir sonucun alınması için karşı tarafın bulunması gerektiğini söyledi. Son olarak Astana görüşmelerinde Türkiye rejiminin olumsuz etkisi nedeniyle ‘silahlı muhalifler’ heyetinin bulunmadığına dikkat çeken el Esad; Suriye’nin anayasa dahil her meseleyi diyalog yoluyla ele alma ve halletmeye hazır olduğunu açıkça ilan ettiğini hatırlattı.

Şu Ana Dek Somut Bir Şey Yok

ABD koalisyonunun Rakka planları ve muhtemel sonuçlarına ilişkin soruya cevabında el Esad; Suriye’nin istisnasız herhangi bir yerinde Suriye hükümetinin onayı olmaksızın yapılacak herhangi bir operasyonun Suriye anayasası ve tüm uluslar arası kanunlar çerçevesinde yasadışı bir eylem sayılacağının altını çizdi.

Esad herhangi bir nedenden dolayı Suriye devletinin onayı ve koordinasyonu haricinde Suriye’ye girecek herhangi bir gücün işgalci ve saldırgan güç sayılacağını belirtti.

Bir diğer önemli noktanın ise ABD koalisyonunun IŞİD ya da teröre karşı mücadelede ciddi olmadığının artık herkes tarafından bilindiğine dikkat çeken el Esad; ABD ve koalisyonunun Rakka planının gerçeklerine inmek gerektiğini ifade etti. El Esad; her şeye rağmen söz konusu plan konusunda şu ana dek somut bir şeyin bulunmadığını söyledi.

Gerekmesi Halinde Olacak

Suriye ordusunun teröre karşı gayet önemli ve etkin bir mücadele verdiği, fakat buna rağmen Suriye’nin terörle mücadelede Rusya’dan daha fazla destek talep edip etmeyeceğine ilişkin soruya cevabında el Esad; Suriye ve Rusya arasında daimi ve sıkı bir koordinasyonun bulunduğunu belirtti.

Şu ana dek hava desteğinin destekli olduğuna dikkat çeken el Esad, gerekli olması halinde gerekenin yapılacağını kaydetti.

Tüm Dünyayı İlgilendiren Bir Miras

Teröristlerin Antik Palmira Kentine verdikleri hasar ve hükümetin bu kentin onarımı için planlarına ilişki soruya cevabında el Esad; Palmira Kentinin sadece Suriye’yi değil, tüm dünya ve medeniyetini ilgilendiren bir tarih ve mirasa sahip olduğuna dikkat çekti.

El Esad dolayısıyla bu tarihin sabote edilmesi nedeniyle tüm dünyanın endişe duyması gerektiğini ifade etti. Palmira’da meydana gelen sabotajın bir kısmını onarmanın mümkün olduğuna dikkat çeken el Esad; fakat bir kısmını onarmanın da artık maalesef mümkün olmadığını kaydetti. Tüm bu yıkımın sorumluluğunu terörü destekleyen devletlere yükleyen el Esad; her şeye rağmen tarih ve medeniyete gerçekten önem veren tüm devlet ve kurumların bu mirası onarma çalışmalarına katılmaları gerektiğini söyledi.

Meşru Hakkımız ve Doğal Görevimizidir

İsrail’in tehditlerinden sonra Suriye’nin sınırlarını savunmaya devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya cevabında el Esad; Suriye’nin sınırlarını savunmasının meşru bir hakkı ve görevi olduğunun altını çizdi.

Suriye’nin sahip olduğu tüm olanaklarla topraklarını, sınırlarını ve havasa hasını savunacağının altını çizen el Esad; bunun gayet meşru bir hak ve doğal bir görev olduğunu bir kez daha kaydetti.

Rusya’nın bu konuda yapabileceği destek konusunda ise el Esad; Rusya’nın uluslar arası kanun ve kararlara bağlı bir devlet olduğunu, dolayısıyla bu meseleyi İsrail ile de ele alabileceğini söyledi.

ABD’nin Çift Değil, Onlarca Standardı Var

ABD’nin çifte standartlı tutum ve politikalarına ilişkin soruya cevabında el Esad; ABD’nin her daim tutum ve politikalarını belirli standartlara ya da uluslar arası kanunlara göre değil de, sadece kendi çıkarları ve planlarına göre belirlediklerini söyledi.

El Esad, dolayısıyla ABD’nin tutum ve politikalarında çifte standart değil de onlarca standart uyguladığını, hedefi uğruna tüm kanunları, ilkeleri, standartları ve kararları görmezden gelmeye hazır olduğunu ifade etti. ABD’nin bulunduğu bir davranışın normal sayıldığı bir zamanda Suriye veya Rusya tarafından aynı davranışın onlara göre insan hakları ihlali ya da savaş suçu sayılabileceğine işaret eden el Esad; ABD ve tüm Batı için bunun geçerli olduğuna işaret etti.

Kaide Örgütünün Elemanları İnsanlık Kahramanı Olarak Gösteriliyor

‘Beyaz Miğferlilerin’ insanlık kahramanı olarak gösterilmelerine ilişkin soruya cevabında el Esad; bunların temelde Kaide Örgütünün elemanları olduğunu belirtti.

Aynı şahısların sözde insani amaçlı çalıştıkları iddia edilirken bunların kafa kesme, sivillere saldırma ve vahşet dolu eylemlerde bulunma görüntülerinin internet üzerinde bulunduğuna dikkat çeken el Esad; tekfirci teröristlerden ibaret oldukları kanıtlanmış olan bu şahısların ‘insanlık kahramanları’ olarak nitelendirilmelerinin insanlık adına acı verici bir durum olduğunu ifade etti.Batılıların güvenirliklerini kaybettiğine işaret eden el Esad; kendi halklarının bile Batılı yetkilerle artık inanmadığını söyledi. El Esad, Batılı kamuoyunun, yetkililer ve medya araçlarının Suriye konusunda yalan söylediklerinin farkına vardığını, fakat şu ana dek gerçeğin ne olduğunu bilmediğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı