DÜNYAORTADOĞUSon DakikaSuriye

Esad Suriye Olayının Sır Perdesini Araladı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Amerika’nın milletlerin İran İnkılabını örnek almasından korktuğunu belirterek, “Batı ülkeleri Suudi Arabistan’a bölgede etnik çatışma çıkarması yönünde hareket etmesi emirini verdi” açıklamasında bulundu.

Beşşar Esad, İran’ın bölgede Direniş Eksenini hiç tereddütsüz desteklediğini ve İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin bölge tarihinde önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Amerika, kriz başlamadan önce Suriye’nin Direniş Ekseni ve İran karşısında bir rol oynaması konusunda ısrar etti ama biz asla böyle bir durumu kabul etmedik.

Amerika uzlaşma çerçevesinde milleti ve Filistin halkını görmezden gelme doğrultusunda adım atmamız için ısrar ediyor. Onların isteği bu hükümetin gitmesi ve kukla bir hükümetin göreve gelip, yağlı bir lokma olarak hükümeti batıya sunmasıdır. Düşman ile savaşta bizi destekleyen ilk şey Allah’a olan imandır.

Şimdi Suriye, dünyada terörle mücadelenin ana merkezi haline geldi. Bu gün Suriye’de yaşananlar, dünyanın siyasi planında etkili olacaktır.

Biz egemenlik, halk ve menfaatlerimiz için savaşıyoruz. Halk seninle olduğu zaman ve aynı zamanda Allah da seninle olduğunda korkacak bir şey yoktur. Eğer Allah-u Teala bu ülkenin yıkılmasını takdir etseydi şimdiye kadar Suriye’de her şey yerle bir olurdu.

İran, Suriye’nin istikrarda önemli bir rol oynamaktadır ve bu herkes tarafından bilinmektedir.”

Suriye Cumhurbaşkanı, İran’ın en önemli Batı Asya ülkesi olmasına ve bu ülkede demokrasi ve özgürlüğün bulunmasına rağmen neden Amerika’nın diğer ülkeleri bırakıp, İran’a düşmanlık beslediği ile ilgili olarak şunları söyledi: “ George Bush o dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy kanalıyla İran liderini Batının planı ile anlaşması için ikna etmesini ve İran’ın bütün zenginleştirilmiş uranyum depolarını sorgusuz sualsiz batıya vermesini istedi.  Bu onların talebiydi ve tabi biz onların bu isteğini reddettik.

İkinci Dünya savaşından şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri sadece ülkelerde yıkım ve sorun çıkarmaya çalıştı. Obama Başkanlığı döneminde hiçbir savaşa girmeyeceğini söylemişti ama başkanlığı döneminde ne yaptı? Bütün savaşlara katıldı.

Suriye’nin bu savaşta yenilmesi için batının bölgede finansmanı ve baskısı artmıştır ve hiçbir ülke Amerika karşısında hak iddia edemez.

Eğer Suriye’de genel olarak mezhepsel bir yaklaşım bulunsaydı biz Suriye Hükümeti olarak onun karşısında bir şey yapamazdık. Suriye halkı bütün sıkıntılara ve zorluklara rağmen bu ülkeyi kendilerinin olarak görmektedir.

Gerçekten silah bırakmakta kararlı olan herkesi genel af kapsamına alacağız.

İsrail ve Arabistan arasındaki işbirliğinin ilk sonucu 1967 yılındaki savaştır ve o dönemki savaşta da Abdünnasır’a zarar vermek istemişlerdir. Türkiye, Amerika’nın oyuncağıdır ve Amerika’nın menfaati ve emri doğrultusunda rol oynamaktadır.

Biz aynı şekilde eski duruşumuz üzerindeyiz ve Filistin değerlerini destekliyoruz. Aslında Türkiye halkı Suriye’ye karşı düşmanca bir tavır almamıştır. Hükümetler arasındaki düşmanlıkların halkın arasında düşmanlıklara dönüşmesine izin vermemeliyiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı