DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

Esad: Suriye ve Kuzey Kore gerçek bağımsızlığa sahip sayılı devletlerden oldukları için sömürgeci güçleri tarafından hedef alınıyorlar

Cumhurbaşkanı Beşşar  Esad bugün Demokratik Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sin Hong Chol ve ona eşlik eden heyeti kabul etti.

Görüşmede Sin Suriye ve Demokratik (Kuzey)Kore arasındaki tarihi ikili ilişkileri muhtelif alanlarda geliştirmenin ülkesinin politikasının temel ilkelerinden olduğunu belirtti. Demokratik Kore’nin ulusal egemenliğini ve bağımsızlığını savunmada Suriye halkına her türlü desteği sunmaktan geri kalmayacağına vurgu yapan Sin; teröre karşı adil mücadelesinde Suriye devleti ve halkının yanında olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Esad Suriye’nin daha önce dost Demokratik Kore ve halkından yana tutumlarıyla birlikte Demokratik Kore’nin günümüzde Suriye’den yana tutumlarına dikkat çekti. Bu tutumların iki ülkedeki ahlaki ilkelerden kaynaklandığını ifade eden el Esad; bu ilkelerinde ulusal onur ve dostlara vefa üzerine yapılandırılmış olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Esad Suriye ve Demokratik Kore’nin gerçek bağımsızlığa sahip sayılı devletlerden olmalarıyla dünyanın hegemonyacı ve sömürücü güçleri tarafından hedef alındıklarına dikkat çekti. İki devletin aynı düşmana karşı aynı hendekte mücadele ettiklerini belirten el Esad; düşmanın Suriye ve Demokratik Kore halklarının ulusal kimliğini değiştirmeye çalıştığını ifade etti.

İki ülke arasında muhtelif alanlarda mevcut ilişkilerin de ele alındığı görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı