DÜNYASuriye

Esad: Suriyelilere ülkenize geri dönün çağrısı yapmayacağım, çünkü kendi ülkelerine dönmeleri için davete ihtiyaçları yok

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Avrupalı yetkililerin teröre verdikleri desteği kesmeleri ve Suriyelilerin Avrupa’ya gitmelerine neden olan ekonomik ambargoyu kaldırmaları gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı  Esad, İtalyan “İl Giornale” gazetesine yaptığı açıklamada, “Suriyelilerin büyük çoğunluğunun savaştan sonra yeniden doğacak olan ülkelerine döneceğine inanıyorum” dedi.
Esad, Suriye toplumunun terörün yok edilmesiyle birlikte savaştan önceki topluma göre daha güçlü olacağına dikkat çekerek Suriyelilerin yaşadıklarından iyi bir ders çıkardıklarının altını çizdi.

Suriyelilerin ülkelerine dönmek istediğine işaret eden  Esad, “her insan ülkesine dönmeyi ister. Fakat istikrar ve güvenliğe ihtiyaçları var. Aynı zamanda savaş nedeniyle kaybettikleri ve yaşamları için gerekli temel ihtiyaçlarının karşılanması da gerekiyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Esad, bu durumda Suriyelilere ülkenize geri dönün çağrısı yapmayacağını, çünkü kendi ülkelerine dönmeleri için davete ihtiyaçları olmadığını ifade etti.
Esad, “fakat ülkemizde teröre doğrudan yada dolaylı destek vererek bu sorunlara ve Suriyelilerin Avrupa’ya akın etmelerine neden olan ve Suriyelileri insani açıdan destekliyoruz diyen Avrupalı yetkililere şunu söylemek istiyorum; ülkenizde yardım ve desteğinize ihtiyaçları yok. Onların kendi ülkelerinde desteğinize ihtiyaçları var”.
Avrupalı yetkililerin, teröristlere verdikleri desteği kesmeleri ve Suriyelilerin Avrupa’ya göç etmesine neden olan ekonomik ambargoyu kaldırmaları gerektiğinin altını çizen Esad, Suriyelilerin ambargo nedeniyle ülkelerinde yaşayamaz hale geldiklerine vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanı Esad, Suriye’nin Katar’ın doğal gaz boru hattı döşeme önerisini reddetmesinin 2011 yılında savaşın başlamasının önemli faktörlerinden biri olduğunu belirterek “bize aleni olarak önerilmedi fakat sanırım buna yönelik bir plan vardı. Suriye’den biri kuzeyden güneye diğeri doğudan batıya Akdeniz’e kadar uzanacak iki boru hattı geçmesi planlanıyordu. Bu boru hattı İran üzerinden Irak’tan geçecekti. Bu boru hattını doğudan batıya doğru döşemeye hazırlanıyorduk. ” diye konuştu.
Suriye’nin politikalarına karşı olan birçok ülkenin Suriye’nin enerji merkezi olmasını istemediğine değinen Esad, “ bu, savaşın başlamasına neden olan faktörlerden biri. Fakat kuzeyden güneye uzanan boru hattı ve Katar’la ilgisi bize doğrudan önerilmedi” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı