DÜNYASuriye

Esad’ın Planını Reddedenlerin Aceleci Tutumları Düşmancı Niyetlerini Yansıtıyor

 İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Sait Lo; Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Pazar günü yaptığı konuşmada ilan ettiği girişimin, yurtiçi, bölgesel ve evrensel düzeyde Suriye’deki krize siyasi çözüm haritasını resmettiğini belirtti.

Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Adnan Mahmut ile dün Tahran’da bir araya gelen Said Lo; bölgesel ve uluslararası tarafların kapsamlı Suriyeli girişimin başarılı olması için uygun faktörleri temin etme gereğine vurgu yaptı. Said Lo; bu bağlamda bölgesel ve Batılı devletlerin teröre desteklerine son vermeleri ve Suriyeli muhtelif gruplar arasında diyalogu teşvik etmeleri önemine dikkat çekerek Esad’ın konuşmasının Suriye halkının bağımsız kararı ve güçlü iradesini yansıttığının altını çizdi.

Said Lo; Suriye halkının düşmanlarının Esad’ın sunduğu Suriyeli girişimi reddetmede aceleci davranmalarının bu ülkelerin düşmancı ve kötü niyetlerini ortaya koyduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ilerlemesinden memnuniyetini ifade eden Said Lo; Suriye ve İran arasındaki ticaret alışverişinin daha çok arttırılması için çabaların devam etmesi gereğini belirtti.

Kendi tarafından Büyükelçi Mahmut; İran’ın Suriyeli girişimden yana tutumlarının Suriye tarafından takdirle karşılandığını belirterek, İran’ın Suriye halkının güvenlik istikrarına ilaveten bağımsız ve egemenliğine desteğini övdü.

Hükümetin Sağladığı Kolaylıklardan Faydalanmaya Çağırdı

20130108-154327.jpgÖte yandan Büyükelçi Mahmut; Suriye İran İlişkilerini Kalkındırma Komitesi Başkanı Hasan Kazimi Komi ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve bu işbirliğini hızlandırma mekanizmalarını masaya yatırdı.

Görüşmede Komi; İran piyasasının ihtiyaçlarını Suriye ürünlerinden karşılama icraatlarının hızlandırılması gereğini belirtti.

Komi Suriye ve İran’daki özel ev kamu sektörlerini İran hükümetinin Suriye ürünlerine sağladığı kolaylıklardan faydalanmalarına çağırdı.

Güvenlik Ortamının Sağlanması Gerekiyor

İran Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Pazar günkü konuşmasında sunduğu çözüm planının, Suriye hükümetinin siyasi reform yolunda yürüdüğünün belirtisi olduğunu bu yüzden bunun için güvenlik ortamının sağlanmasını gerektirdiğini belirtti.

Laricani Şura Meclisinin dünkü oturumunda, Suriye planına karşı gelen ülke tutumlarının Suriye’deki demokratik istikrara yönelik savaş mahiyetinde olduğunu kaydederek demokratik reformların Suriye halkı iradesi gereğince yapılması zorunluluğunu vurguladı.

İran el-Esad’ın Girişimine Büyük Bir Önemle Bakıyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramen Mehmanperest; Suriye’deki krize en iyi ve en uygun çözümün şiddetin son bulması ve ulusal diyaloga oturulmasıyla başlayacak siyasi çözüm olduğunu belirtti.

20130108-154205.jpgMehmanperest dün Tahran’da düzenlediği basın konferansında; hiç bir ülkenin kendi iradesini Suriye halkına dayatması ve onun yerine kararlar alma hakkına sahip olmadığına dikkat çekerek, tam aksine kendi geleceğini ve yönetim şeklini kendisinin belirlemesi için uygun bir ortam yaratılmaya çalışılması gereğinin altını çizdi.

İran’ın Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın Pazar günü yaptığı konuşmada öne koyduğu girişime büyük bir önem ve ciddiyetle baktığına vurgu yapan Mehmanperest; İran’ın bu girişime desteğini ilan ettiğine işaret etti.

Mehmanperest; Bölge ve tüm dünyada etkin olan ülkeleri Suriye’de şiddetin son bulması ve krizin siyasi yollarla çözülmesi için Esad’ın girişimine gerekli önemli vermelerine çağırdı.

ABD’nin politikasında bir değişikliğin olması umudunu ifade eden Mehmanperest; ABD’nin başka ülkelerin içişlerine müdahaleden bu ülkelerin egemenliklerine ve halkların haklarına saygı duyma politikasına geçmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı