İNSAN HAKLARISuriye

ESAD:Kerry’nin Söyledikleri Colin Powell’ın Irak Kitle İmha Silahları Konusundaki Yalanını Hatırlatıyor & BM gözlemcilerinin Doğu Ğuta bölgesine gidişini Suriye hükümeti değil Amerikan hükümeti engelledi

Kerry’nin Söyledikleri Colin Powell’ın Irak Kitle İmha Silahları Konusundaki Yalanını Hatırlatıyor

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına ilişkin bir çok kanıt sunduğu konusunda Esad, Kerry’nin inanç ve kanatlarını sunduğunu, Rusların elinde füzelerin isyancıların denetimi altındaki bölgeden atıldığına ilişkin kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Esad, “Kerry’nin söyledikleri Colin Pawell’ın Irak’a savaş açmadan önce tüm dünyaya uydu televizyonlarının ekranlarında söylediği Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu yalanını hatırlatıyor. “bu bizim kanıtımızdır” demiş ve sahte deliller sunmuştu. Fakat Kerry hiçbir kanıt sunmamıştır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Esad, Suriye’de ölen her kurban için acı duyduklarını söyleyerek “sonuçta ölüm ölümdür. Katliam katliamdır. Suç da suçtur. Ölenlerin aileleri için acı duyuyor ve üzülüyoruz. Ülkemizde yaşanan kayıplara üzülüyoruz. Bu bir suçtur. Ahlaki bir davadır. Sorun bu insanların nasıl öldüğü değil ölmesidir. Kötü olan da budur” diye konuştu.

Yaşananlardan dolayı Suriye halkı adına üzüntü ve acısını dile getirip getirmediği konusunda Esad, şu an Suriye’ye hüznün hâkim olduğunu ve kimyasal silah yada başka silahlarla her gün devam eden katliamlardan dolayı hüzünden başka bir şey hissetmediklerinin altını çizdi.

Suriye’de her gün ölüm manzaralarının yaşandığını, sabah çocuklarına veda eden insanların onları bir daha göremediğini belirten Esad, bu nedenle katliamları ve ölümleri durdurmak gerektiğinin altını çizdi. Kimyasal silahların kullanılması konusunda sadece iddialardan söz edildiğini ve bunların kullanılıp kullanılmadığı, kim tarafından kullanıldığının hala kanıtlanmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Esad, BM gözlemcilerinin Doğu Ğuta bölgesine gidişini Suriye hükümetinin değil Amerika hükümetinin geciktirdiğine dikkat çekerek Suriye hükümetinin 2013 yılının Mart ayında Halep’te ilk kimyasal saldırısı yapıldığı zaman bir heyet gönderilmesini istediğini fakat heyetin gelişini Ğuta olayları öncesine kadar geciktirdiklerini, heyetin de hiçbir engelle karşılaşmadığını açıkladığını söyledi.

Çatışma ve ateşin devam ettiğini, heyetin herhangi bir yere gidişinin engellenmediğini belirten Esad, onları çağıran Suriye hükümetinin işlerini neden geciktireceğini sorguladı.

Esad, Amerikan iddiasının Suriye’nin kimyasal silahları BM heyetinin Suriye’ye ulaştığı gün kullandığını söylediğine dikkat çekerek bunun mantıksız olduğunu, herhangi bir ordu ya da ülkenin kimyasal silah kullanmak isterse soruşturmanın bitmesini bekleyeceğini, dolayısıyla söylenenlerin tümüyle tutarsız olduğunu ifade etti.

Kimyasal silahları kimin kullandığının ortaya çıkarılması ve deliller elde edilmesi için orada olmak gerektiğini söyleyerek Halep’te olduğu gibi ABD soruşturma heyeti göndermeyi reddettiği için delilleri Ruslara gönderdiklerini belirtti.

Aynı gün Suriyeli askerlere karşı kimyasal silahları kimin kullandığı sorusunun sorulması gerektiğine dikkat çeken Esad, kimyasal silahları bu askerlerin kullanmış olamayacağını, askerlerin kendilerine karşı füze fırlatamayacaklarının altını çizdi.

Bu bağlamda, kimyasal silahları, isyancılar, teröristler ya da üçüncü bir tarafın kullanmış olabileceğini, bunun şu ana kadar bilinmediğini, yanıtını bilmek için orada olup delil toplamak gerektiğini ekledi. ABD Suriye’yi Suçladı ve Kanıt Sunmak Zorundadır

İsyancıların elinde füze bulunduğunu ve bu füzeleri aylardır Şam’a fırlattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı, aynı zamanda ellerinde imkan ve araçlar bulunduğunu, sarin gazının bir evin bahçesinde bile üretilebilecek ilkel bir gaz olduğunu dolayısıyla konunun o kadar karmaşık olmadığını ifade etti.

İsyancı grupların kimyasal silahı Halep’te Suriye’nin kuzeyinde kullandıklarını hatırlatan Esad, you tube’da teröristlerin tavşanlar üzerinde kimyasal silahları denedikleri ve “Suriye halkını bu şekilde öldüreceğiz” dedikleri görüntülerin bulunduğuna işaret etti.

Youtube’de teröristlerle çalışan isyancı ya da militan olduğu söylenen bir kadının “kimyasal silahları nasıl kullanacağımızı öğretmediniz, tünellerin birinde bu silahlardan biri patladı ve 12 kişi öldü” dediği görüntülerin bulunduğuna dikkat çekerek ellerindeki delillerin bu olduğunu, ABD’nin Suriye’yi suçladığını ve kanıt sunması gerektiğinin altını çizdi.

 

esad-konusma

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı