İNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSuriye

Esad:Teröre Destek Kesilsin,Dialog Başlatalım,Geçiş Hükümeti Kurup Başkanlık Ve Parlamento Seçimi Yapalım

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırının Kaide’ye bağlı, Nusra Cephesi ve Irak ve Şam İslam Devleti gibi gruplara doğrudan destek oluşturacağını belirterek bölgede yeni bir çılgın savaşı önlemek için her şeyi yapacaklarını bildirdi.

Konunun sadece Suriye’yle ilgili olmadığına işaret eden el-Esad, Suriye’nin kimyasal ya da nükleer olsun kitle imha silahlarının kullanılmasına karşı olduğunu vurguladı.

 Amerika’nın CBS televizyonuna verdiği röportajda, Suriye’nin savaşı bitirecek bir planı olduğunu söyleyerek bu planın birinci bölümünün yurtdışından gelen teröristlerin Suriye’ye sızmasının önlenmesi ve onlara lojistik dahil her türlü desteğin kesilmesi olduğunu söyleyerek “planın ikinci bölümünde tüm taraflar diyalog masasına oturup Suriye’nin geleceğini tartışabilir. Üçüncü bölümde ise geçici ya da geçiş hükümeti oluşturup başkanlık ve parlamento seçimleri yapılabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Esad Suriye’ye olası bir hava saldırısına ilişkin ABD’nin uluslar arası kanunlara uymadığını ve BM misakını çiğnediğini, bu nedenle sadece Amerikan yönetiminin değil herhangi bir yönetimin bu tür bir saldırıyı gerçekleştirme ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz iki hafta içinde Amerikan yönetiminin üst düzey yetkililerinin söylediği yalanlar ışığında daha kötüsünü beklemek gerektiğinin altını çizen Esad, Suriye’nin iki buçuk yıldır zor koşullar yaşadığını ve her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olduğunu belirterek “ahmakça bir saldırı ya da aptalca bir savaşın olması durumunda durumlar daha kötüye gidecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Esad, hiç kimsenin ilk darbenin sonuçlarını tahmin edemeyeceğine dikkat çekerek “Sadece Suriye’nin çevresinden değil tek bölgeden, daha geniş bölgelerden bahsediyoruz. Bu bölge birbirine bağlı ve iç içe geçmiştir. Bir yeri vurduğun zaman başka bir yerde devamını farklı şekilde ve tahmin edilemeyecek yöntemlerle beklemek gerekiyor” diye konuştu.

 

esad

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı