DÜNYAİran

Fars Körfezinde İran’a Karşı Amerikan Güdümlü Arap Donanması‏

İran yetkililerinin açıklamalarına göre; bu uyduların kara, hava ve deniz nakliyesinde sınırların korunması, doğal kaynakların izlenilmesi ve korunması ve çeşitli ilmi alanlarda faydalanıldığı halde hem de savunma ve ticari alanlarda da büyük getirileri vardır.

İran, bu uydulardan elde edilen verilere dayanarak; ülke içinde ve bölge ülkelerinden topoğrafik haritalar çizerek, bölgenin jeopolitik ve jeoekonomisi konusunda büyük bilgiler elde etmiştir. Bu bilgileri bölge ülkelerinin isteklerine uygun olarak onlara satıyor. Topoğrafik haritaların en büyük işlevlerinden birisi, askeri alandadır. Aynı halde İran’ın uzayda olan uyduları, İran’ın Kuruz füzelerinin hedeflere yöneltilmesinde ve İran’ın İHA’larının misyonlarının hiçbir hata yapmadan yerine getirilmesinde çok büyük bir yarar sağlıyor.

Uydunun yönetimiyle fırlatılan füzeler, yüzlerce kilometre uzaklıktaki hedefleri sadece bir kaç cm’lik hata ile vuruyorlar.

İran’ın ürettiği topoğrafik haritalar da aynı amaçla kullanılıyor ve bölge ülkelerinin düşmanlara karşı kullanmaları için onlara veriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı