DÜNYAHABERLERSuriye

Faysal el-Mikdat: Kimyasal silah komplosu saldırıyı meşrulaştırmayı amaçlıyor

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdat; Suriye’nin, kimyasal silah konusuyla ilgili BM inceleme heyeti ile tam bir işbirliği yaptığına işaret ederek uluslararası heyetin de açıklamalarında bu işbirliğini takdir ettiğini söylediğini belirtti.

Şam’ı ziyaret etmekte olan Ürdünlü milletvekili ve halk temsilcileri heyetiyle bir araya gelen Mikdat, gazetecilere yaptığı açıklamada; ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan gibi devletlerin son süreçte uluslararası medyada sıkça tekrarlanan “Suriye kimyasal silah kullandı” yalanıyla başlatılan hamleyi kullanmaya çalıştıklarını beyan etti.

Bu hamlenin Suriye’ye karşı düzenlenecek askeri bir saldırıyı meşrulaştırmaktan başka bir amacı bulunmadığını belirten Mikdat; Suriye’nin elinde kimyasal silah bulunsa bile asla kendi halkına karşı kullanmayacağını defalarca açıkladığını dile getirdi.

Suriye Arap Ordusunun ahlak dışı bir silah kullandığı yönündeki bütün haber ve verilerin gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını ve olamayacağını yineleyen; Suriye’ye karşı uygulanan kimyasal silah komplosunun silahlı terör gruplarını cesaretlendirmekten başka bir amacı bulunmadığını ibraz etti.

Öte yandan Ürdün halkının Suriye halkı ve yönetimiyle dayanışma içresinde olduğunu dile getiren Ürdünlü heyet üyeleri; Ürdün’ün Suriye’ye karşı olası bir saldırıda, saldıranların mavzer başı değil Suriye için etten bir kalkan olacağını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı