DÜNYAİNSAN HAKLARIMısır

Fehmi Huveydi: Tünellerin yıkılması en çok işgal rejimine yarıyor

Mısırlı gazeteci, araştırmacı yazar Fehmi Huveydi Mısır’daki geçici yönetimin Sina’da hukuka değil kuvvete, hikmete değil tepkiyle hareket edip Sina’yı vatanın bir parçası değil savaş alanı görüp buna göre davranmasından endişe ettiğini yazdı.

Mısır’ın Eş-Şuruk gazetesinde dün (12 Eylül Perşembe) yazdığı makalede Mısır’ın Gazze sınırındaki tünellere yönelik politikasına değinen Huveydi, Mısır ordusunun tünellere ilişkin tutumunu fazlasıyla garipsediğini belirterek “terörle mücadele adı altında Sina’da yaptıkları bizi dehşete düşürürken, Gazze sınırında olup bitenler de hayrete düşürücü. Çünkü biz bu yıkım için inandırıcı bir gerekçe bilmiyoruz ve bunda milli bir çıkar da görmüyoruz. Ben derinliği 13 kilometre olan bir bölgenin tünellerden temizlendikten sonra tempon bölge ilan edilmesinden bahsediyorum. Bu iki gelişmede çıkarı olan tek tarafın İsrail olduğunu düşününce içimde utanç duygusunun kabardığını hissediyorum. Gazze’nin üzerindeki ambargonun ağırlaştırılmasından ve halkın aç bırakılmasından istifade eden tek taraf işgal rejimidir. Mübarek’in 2008 yılında yapmak istediği ancak halkın tepkisinden korktuğu için rafa kaldırdığı tampon bölge planından istifade edecek olan da sadece işgal tarafıdır” dedi.

Makalesinde, tünellere karşı yapılan propaganda ve bunların tehlike arz ettiğine dair verilen bilgi bombardımanının büyük ölçüde başarı sağladığını kimsenin inkar edemeyeceğini belirten Huveydi, ancak tünellerin yıkılmasıyla Gazze halkını tehdit eden felaketin vicdan sahibi her bir insanı rahatsız etmesi, huzursuz etmesi ve uykusunu kaçırması gerektiğini dile getirdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı