DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Fevzi Burhum: Ablukayı ağırlaştırmanın amacı Filistin halkına boyun eğdirmektir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Rafah Sınır Kapısı’nın kapalı tutulmasının ve Gazze Şeridi’nde yaşayanların işlerinin aksatılmasının amacının ablukayı ağırlaştırmak ve Filistin halkına boyun eğdirmek olduğunu söyledi.

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, dün (2 Eylül Pazartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, ablukanın amacının Gazze halkına eziyet vermek ve yakıt, ilaç ve gıda maddelerinin hangi yolla olursa olsun Gazze Şeridi’ne ulaşmasını engellemek olduğu ifade edildi. Burhum, abluka için başvurulan yolların tüm sınırları aştığını belirtti.

Burhum, ablukanın devamıyla birlikte Hamas’ı, Gazze’yi ve direnişi şeytanlaştırma kampanyasının da devam ettiğini, olayın Mısır’ın Gazze sınırını korumak ile alakası olmadığını, bilakis Gazze’ye uygulanan ablukayı ağırlaştırıp Filistin halkına boyun eğdirmeyi ve davasının geleceği aleyhine zorla dayatılacak çözümleri kabul etmesini sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Hamas sözcüsü, “Sözkonusu olan Mısır sınırının güvenliğini sağlamaksa, Mısır’ın ve Filistin’in baş düşmanı işgal rejimiyle olan sınırını korumak daha öncelikli olmalı” diyerek, Gazze’nin hiçbir gün Mısır’ın güvenliği için tehdit teşkil etmediğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı