DÜNYASon Dakika

Fidel Castro: Hayatımın sonuna yaklaşıyorum, ancak fikirlerimiz yaşamalı

Fidel Castro, Parti kongresinde yaptığı konuşmada, hayatının sonuna yaklaştığını, ancak Küba halkının fikirlerinin sürmesi gerektiğini söyledi.

AP‘nin haberine göre, Küba devriminin tarihsel lideri Fidel Castro, Parti kongresinde konuşma yaptı. Yakında 90 yaşında olacağını söyleyen Fidel, hayatının sonuna yaklaştığını belirtti.

Kendisinin yakında hayatını kaybedecek olmasına karşın, Küba halkının  fikirlerinin sürmesi gerektiğini belirten Fidel, coşku ve onurla çalışıldığında bu fikirlerin insanların ihtiyaç duyduğu maddi ve kültürel ürünleri üretebileceğini söyledi.

Kongrede Fidel’in kardeşi Raul Castro’nun partideki liderlik görevini sürdürmesi kararlaştırılırken, kapitalizmin bir tehdit olmayı sürdürdüğü duyuruldu.

ABD ile yeniden başlayan ilişkiler de kongrenin konusu olurken, üst düzey parti yetkilileri ABD Başkanı Barack Obama’nın gezisinin ideolojik bir saldırı olduğunu ve ABD’nin hala Küba’yı kontrol etmek istediğini vurguladı.

“Buradaki son konuşmalarımdan birini yapıyor olabilirim” diyen Fidel Castro, “Latin Amerika’daki kardeşlerimize ve dünyaya Küba halkının zafer kazanacağını söylemeliyiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı