DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Filistin Adalet Bakanı: Mültecilerin topraklarına dönüş hakkından taviz verilemez

Filistin Adalet Bakanı Atallah Ebu’s-Sebh, Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönme hakkının Filistin halkının sabitelerinden olduğunu ve hiç kimsenin bu haktan taviz verme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Ebu’s-Sebh, dün (20 Kasım Çarşamba) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Filistin Yönetimi’nin mültecilerin dönüş hakkından vazgeçebileceğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın açıklamalarına cevap verdi.

Ebu’s-Sebh, mültecilerin dönüş hakkının uluslararası hukuk tarafından garanti altına alındığını ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 13′üncü maddesinin vatandaşlara ülkelerinde yaşama, terk etme ve geri dönme hakkı verdiğini söyledi.

Dönüş hakkının işgal güçleri tarafından zorla topraklarından uzaklaştırılan altı milyon Filistinlinin hakkı olduğunu ifade eden Ebu’s-Sebh, Filistinlilerin vatan topraklarına dönüşten mahrum bırakılmaları ne kadar uzun sürerse sürsün bu kutsal hakkın zaman aşımına uğramayacağını ve pazarlık konusu yapılamayacağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Haaretz gazetesinde yayınlanan açıklamalarında Filistin Yönetimi’nin mültecilerin dönüşü konusunda esneklik gösterdiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı