DÜNYAFilistin

Filistin direnişi, korsan İsrail’in güvenlik stratejisini yerle bir etti

Siyonist işgal güçlerinin Mescidi Aksa’ya karşı yaptıkları baskınlarla, caminin hürmetini çiğneyerek camideki insanlara saldırması, onları tartaklaması ve tutuklaması sonucu Batı Yaka’da doğan öfke neticesinde bölgede çatışmaların yeniden başlaması ve buna bağlı olarak durumun kontrolden çıkması endişesi doğarken, Siyonist komutanlar işgal ordusu ve işgal rejiminin güvenlik stratejisinin gelecekte zedelenebileceğini söylüyorlar.

Siyonist işgal ordusu uzun vadeli stratejiler ortaya koyup bunun için çalışmalar yapmasına rağmen her defasında yenilmez denilen ordunun aslında o kadar da güçlü olmadığını işgalciler bizzat kendileri ifade etmekte, karşı karşıya oldukları direnişin yaman olduğunu, cesur insanlardan oluştuğunu itiraf etmektedirler.

Kaynaklara göre, Siyonist istihbarata yakınlığıyla tanınan Walla sitesi Kudüs’te işlerin artık çok karıştığını, Mescidi Aksa’ya yönelik baskınların ardından Kudüs’te Batı Yaka’dan daha çetin bir direnişin başladığını ifade ediyor.

Site, yeni bir intifadanın başlamaması için işgal ordusunun Filistinlilere birçok kolaylık sağladığını iddia ederek, ancak gelişmelerin yeni bir intifâdanın kapıda olduğuna işaret ettiğini yazdı.

Batı Yaka bölgesi komutanı hizmeti bitmeden önce yaptığı açıklamada Müslümanlar açısından çok hassas bir konu olması nedeniyle Mescidi Aksa’da olup bitenlerin Batı Yaka halkını da etkileyeceğini belirterek, işgal ordusundaki operasyonlar birimi başkanını uyarma ihtiyacını hissetti.

Değerlendirmelerini sürdüren Siyonist subay, protestoların ve eylemlerin sonuçta Şabak’ın önüne geçemeyeceği eylemlere sebep olacağını belirtti.

Diğer taraftan Siyonist gazeteler ve haber siteleri işgal ordusundaki subayların Gazze direnişiyle ilgili açıklamalarına da yer verdi.

Yediot Ahranot gazetesi işgal ordusundaki Deniz Kuvvetleri komutanlarından birinin, “Zikim askeri üssünde El-Kassam Tugayları savaşçıları bizimle nizami bir ordu mensupları gibi savaştı” dediğini aktardı.

Siyonist komutan yaptığı açıklamada, “Zikim operasyonunda yaşadığımız en büyük sıkıntı onların tünellerden çıkmalarıydı. Bu bizim istihbarat bilgelerimizde sıkıntı meydana gelmesine neden oldu” dedi.

El-Kassam Tugayları mücahitlerinin donanımlı olduklarını itiraf eden Siyonist komutan, “Bu operasyon bizim açımızdan sürprizdi. Çok düzenli çatışıyorlardı. Kırk dakika aralıksız çatıştılar” ifadesini kullandı.

Eski Mossad şefi ise, yetenekli komutanlara ve son teknolojiye sahip olmasına rağmen ordularının giderek zayıfladığını itiraf etmekten kendini alamadı.

Gazze’de destan yazan direniş karşısında karizması çizilen işgal ordusunun Batı Yaka’da bireysel eylemlerle baş edememesi ve en son Kudüs’te meydana gelen direniş karşısında afallaması, yenilmez denilen ordunun heybetinin kalmadığını, oluşturmaya çalıştığı yenilmez ordu imajının da artık sarsılmaya başladığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı