DÜNYAFilistinHABERLERSon Dakika

Filistin Haber Ajansı: Türkiye İsrail’den Silah Alıyor

Filistinli haber ajansı, Ankara’nın “Mavi Marmara Baskını” nedeniyle kriz yaşadığı Tel Aviv’le arayı düzeltmek için İsrail’den silah alımı hususunda anlaşmaya vardığını iddia etti.

Kudüs’ten Arap dünyasına yayın yapan Filistinli haber ajansı Sawa News, Ankara’nın “Mavi Marmara Baskını” nedeniyle siyasi kriz(!) yaşadığı, Tel Aviv’le arayı düzeltmek için İsrail’den silah alımı hususunda anlaşmaya vardığını iddia etti.

“ARAYI DÜZELTMEK! İÇİN ASKERİ MÜHİMMAT ANLAŞMASI YAPTI”

Sawa News Haber Ajansı, Türkiye’nin İsrail ile arayı düzeltmek! için askeri mühimmat anlaşması yaptığını ileri sürdü. Ajans, Tel Aviv yönetimine yakın kaynaklardan aldığı bilgi doğrultusunda iddia ettiği anlaşmanın detaylarını aktardı. Anlaşmaya, Türkiye’den, savunma bakanlığı bünyesinde görev yapan özel bir diplomatın Tel Aviv’e gelerek katıldığını belirtti. İttifak edilen belgede, Ankara yönetiminin İsrail’den, insansız hava aracı, F-16 uçakların yedek parçası ve modernizasyonu ile çeşitli askeri mühimmat alımının yazıldığı ifade edildi. Ajans, İsrail kanadının ise varılan bu anlaşmayla iki ülke ilişkilerindeki krizin! aşılmasına sebep olacağını vurguladığını ekledi.

“İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNE YÖNELİK GÖRÜŞMELER İLERİ AŞAMADA”

Türkiye’de 2010 yılında Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine, İsrail tarafından baskın yapılarak öldürülen dokuz Türkün bedelinin ödetilmesini Ankara’dan talep etmişlerdi. Arap basını ise anlaşmaya varıldığı iddia edilen bu bilgilerin doğrulanması durumunda, bedel ödeyenin Türkiye olduğunun anlaşılacağını savunmuştu.

Öte yandan, Kuveyt gazetesi al-Jarida’nin haberine göre ise ilişkilerin normalleşmesine yönelik görüşmelerin ileri aşamalarda olduğu belirtildi.

“İSRAİL ANKARA’NIN TALEBİNE HENÜZ KARŞILIK VERMEDİ”

Haberde ayrıca, Türk diplomattan daha önce iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşmasının yenilenmesini talep eden İsrailli yetkililerin, söz konusu silahların Türkiye-Suriye sınırındaki Kürt unsurlarına karşı kullanılıp kullanılmayacağına dair açıklama istediği de iddia edildi. Türk diplomatın İsrail’in taleplerini üsleriyle görüşüp cevap vereceği öne sürüldü. Haberde İsrailli yetkililerin ise Ankara’nın talebine henüz karşılık vermediği ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı