DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

Filistin halkı işgale karşı direniş anlayışını benimsemiştir

İşgal altındaki Batı Yaka’nın Nablus şehrinde bulunan Filistin En-Necah Üniversitesi’ne bağlı Kamuoyu Araştırma Merkezi’nin yaptığı anket, Filistin halkının işgale karşı direniş anlayışını benimsediğini ve buna mukabil Fetih hareketinin fazlasıyla gerilediğini ortaya koydu.

11-13 Eylül arasında yapılan ve sonuçları dün (16 Eylül Salı) yayınlanan kamuoyu yoklamasına göre katılımcıların %76.3’ü direnişin Siyonist hedeflere füze atmasını destekliyor ve işgal hükümetinin son Kahire görüşmelerinde verdiği sözleri tutmadığını düşünüyor.

Yine katılımcıların %82.9’u Gazze savaşından işgal hükümetini sorumlu tutarken, %6.5’i Hamas ve diğer direniş gruplarını sorumlu tuttu. Katılımcıların %72.8’i ise yakında yine Gazze’de savaşın çıkacağı yönünde görüş beyan etti.

Katılımcıların %91.2’si işgal rejiminin daha çok sivilleri hedef aldığı yönünde görüş beyan ederken, katılımcıların %4.3’ü Hamas ve diğer direniş gruplarının sivilleri hedef aldığını belirtti.

Yine katılımcılardan %57.5’i Batı Yaka’da üçüncü intifadanın başladığını söylerken, %49.3’ü silahlı direnişi destekledi. Buna mukabil %44.2’si buna karşı çıktı.

Ankete katılanlardan %82.5’i yapılacak başkanlık seçimine katılacağını, bunlardan %26’sı Hamas adayına, %25.6’sı da Fetih adayına oy vereceğini belirtti.

“Şimdi parlamento seçimi olursa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna cevap veren katılımcılardan %28.2’si Hamas’a, %25.9’u Fetih’e oy vereceğini açıkladı.

Siyasi eğilimleriyle ilgili sorulan bir soruya göre Hamas ve Fetih’i destekleyenlerin oranı %25.7 iken, İslamî Cihad’ın %4, Halk Ceplesi’nin %2.8, Demokratik Cephe’nin %1.1, Ulusal Girişim’in %0.5, Halk Parti’nin %0.4 ve Feda Partisi’nin destekçilerinin oranı da %0.2 olarak çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı