DÜNYAFilistin

Filistin İslami Cihad Hareketi: Hizbullah’ın yanındayız

Filistin İslami Cihad Hareketi, Körfez İşbirliği Teşkilatı ülkelerinin Lübnan Hizbullah’ını ‘terör örgütü’ ilan etme kararını kınadı.

Hareketten yapılan açıklamada: “Biz Filistinli bir direniş grubu olarak bu kararı kınıyor, bu kararın ateşe benzin dökerek daha da kızıştırmak maksatlı olduğunu ve hem Lübnan’ın hem de bölge ülkelerinin istikrarını tehdit ettiğini belirtiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi: “Bölgeyi etkileyen keskin kutuplaşma ve çatışmalara rağmen Hizbullah’ın siyonist düşmanla olan mücadelesinin tarihine, Filistin davasına ve Filistin direnişine olan desteğine baktığımız zaman; hangi Arap ülkesi ile ne anlaşmazlık yaşanırsa yaşansın, bu karar, Hizbullah’ı “terör örgütü” olarak niteleyen ‘israil’in konumuna düşmektir.”

Açıklamada ayrıca herkesin Lübnan’ın içi barışın sürmesi ve Arap – İslam ülkelerinin, bölgenin istikrarı için mantıklı davranması gerektiği, ve tek bir ümmetin evlatları arasında diyalog yolunun kullanılması gerektiği belirtildi. Bölgedeki krizleri çözmenin ve iç çatışmaları durdurmanın tek yolunun bu olduğu ifade edildi.

Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Umman ve BAE’den oluşan Körfez İşbirliği Konseyi, (KİK) Lübnan İslami Direniş Hareketi Hizbullah’ı “terör örgütü” ilan etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı