DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Filistin Maliye Bakanı: Çevresinden etkilenen Gazze kuşatmayı yarma yolunu bulur

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin yardımcısı ve Maliye Bakanı Ziyad Ez-Zaza, Arap dünyasındaki olumlu veya olumsuz gelişmelerin Gazze’deki Filistin halkını ve hükümetini doğrudan etkilediğini belirterek, Gazze’nin kuşatmayı kırma konusunda tecrübesinin olduğunu söyledi.

Ez-Zaza, Er-Re’y radyosunun dün (05 Eylül Perşembe) kendisiyle yaptığı röportajda Gazze hükümetinin etrafında olup biten olumsuz gelişmelerle yaşamaya çalıştığını belirterek, hükümetin bunları bir hakikat olarak gördüğünü belirtti.

Ez-Zaza verdiği mülakatta, çevredeki gelişmelerin ardından ambargonun ağırlaşması sonucu Gazze halkının ve hükümetin siyasi, ekonomik ve mali olarak sıkıntıya girmesinin ve dünya ile ilişkisinin engellenmesinin Gazze hükümetinin bu aşamada önceliklerini yeniden düzenlemesine neden olduğunu ifade etti.

Gazze’nin ilk defa bu şekilde ağır ambargoya tabi olmadığına dikkat çeken Ez-Zaza, bu halkın daha önce gösterdiği direniş ve sabrın bütün dünyanın bölgede yaşananları görmesine yardımcı olduğunu, Gazze’nin izzet, direniş ve onur adresi olmasıyla da iftihar ettiklerini söyledi.

Gazze’ye karşı savaş tehditlerine de değinen Ez-Zaza, 2007 yılında meşru yönetime başkaldıran ve düşmana teslim olmayı kendilerine yol bilen tarafların bugün Filistin halkını, hükümetini ve direnişi yeni bir savaşın içine çekmek istediklerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı