DÜNYAFilistinHABERLER

Filistin’deki Kıyamet Kilisesinden İsrail’e tepki

Hristiyan dünyasının en kutsal mekânı sayılan Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi (Kutsal Kabir-Yeniden Diriliş), İsrail’e bağlı belediyenin kentteki kiliseleri vergiye bağlama niyetine itiraz amacıyla ibadete ve ziyarete kapatıldı.
Kudüs Rum Ortodoks Patriği 3. Teofilos, kilisenin avlusunda çok sayıda patrik ve kilise başkanının katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, İsrail makamlarının kiliselerine yönelik vergilendirme uygulamasına karşılık protesto amacıyla Kıyamet Kilisesi’ni kapatmaya karar verdiklerini söyledi. Patrik 3. Teofilos, kilisenin bir sonraki duyuruya kadar ibadete ve ziyarete kapalı olacağını belirtti.
İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi, daha önce yaptığı açıklamada, kentteki kilise ve bu kiliselere ait gayrimenkulleri vergilendirme niyeti olduğunu açıklamıştı.
Belediye, 882 kilise mülkünü vergiye bağlayacağını, yıllardır süregelen “vergiden muaf olma” durumunu kaldıracağını ve vergisi ödenmeyen mülklere el konulacağını beyan etmişti.
Kudüs’teki kilise yönetimleri ayrıca İsrail’in kiliselere ait taşınmazlara el koymayı öngören yasa tasarısına da karşı çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı