DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Filistin’den siyonist Korsan İsrail rejimine: Savaş ilanıdır

Filistin Ulusal Konseyi, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhakını öngören yasa tasarısının onaylanmasının, “Filistin halkı ve haklarına karşı açık bir savaş” olduğunu açıkladı.

Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Selim ez-Zanun, iktidardaki Likud Partisi Merkez Komitesi’nin, Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail’e ilhak edilmesini öngören yasa tasarısını onaylamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ez-Zanun açıkalamasında, şunlara yer verdi:

“Bu karar, Filistin halkı ve haklarına karşı açık bir savaştır. Ayrıca Filistinlilerin haklarına yönelik saldırı, terörün zirvesi, aşırılık yanlısı Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi ve liderlerinin zihniyetinde kök salmış kibir ve sömürgecilik politikasının bir tercümesidir.”

Kararın toprakları üzerindeki tarihi haklara yönelik bir ihlal olduğunu belirten Selim ez-Zanun, “Söz konusu karar, Kudüs ve işgal altındaki Filistin toprakları kapsamında alındı. Hiçbir parti, başkan veya hükümet yasal niteliklerini değiştiremeyecek. Söz konusu girişim Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına yönelik bir saldırıdır” dedi.

BM Genel Kurulu ile Güvenlik Konseyi’nden bu kararı reddetmesi ve kınamasını isteyen Zanun, kararın yansımalarının sorumluluğunun İsrail rejimine ait olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı