HABERLERİNSAN HAKLARI

Filistinli çocuklara sistematik işkence

İsrail hapishanelerinde yatan Filistinli çocuklar, İsrail işgal güçlerinin sistematik olarak işkencesine maruz kalıyor.

İsrail hapishanelerinde yatan Filistinli çocukların sistematik olarak kötü muameleye maruz kaldıkları bildiriliyor.

İşgal Altındaki Filistin Topraklarında İnsan Hakları İzleme Örgütü B’tselem ve Cenevre merkezli Çocuklar İçin Uluslararası Savunma (DCI) adlı örgütler tarafından bu ay yayınlanan iki ayrı rapora göre, İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli çocuklar İsrailli yetkililer tarafından sistematik olarak kötü muameleye maruz bırakılıyor.

Yayınlanan raporlara göre, 9 yaşındaki çocuklar bile, sözlü ve fiili hakarete maruz kalıyor, aileleriyle görüşmeleri engelleniyor ve işkence altında suçlu olduklarını itiraf etmeye zorlanıyorlar.

Bu yılın ilk altı ayında tutuklanan çocuklardan 45’inin yeminli ifadelerine göre, 39 çocuk yumruklama ve tekmeleme gibi fiziksel saldırılara uğradı. Raporda İsrail askerlerinin çocuklara galiz küfürler ettikleri de bildiriliyor.

Yılda 700’den fazla Filistinli çocuğun İsrail hukuk sistemi tarafından yargılandığı ve bu çocukların durumu hakkında insan hakları örgütlerine bilgi verilmediği de gelen bilgiler arasında. Çocukların hapse girmesi halinde ise telefon konuşması yapmaları ve aileleriyle görüşmeleri yasaklanıyor.

İsrail hukuk sistemi, Filistinli çocukların gözaltına alınmasını, gözaltı sürelerinin uzatılmasını ve hapse girmelerini kolaylaştıran yasalara sahip.

Diğer yandan, Filistinli çocukların, tutukluluk sürelerinin uzamaması ve bu süre içinde gereksiz yere hapis yatmamak için (!) kendilerine yüklenen suçları itiraf etmeye zorlandıkları bildiriliyor.

İsrail’de 14 yaşın altındaki çocukların hapis cezası alması yasak olmasına rağmen İsrail hapishanelerine bu yaşın altında Filistinli çocuklar bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı