DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Filistinli esir: Gücümüzü bizi unutmayan Filistin halkından alıyoruz

İşgal rejimi İsrail’in Er-Ramle cezaevine ait klinikte tedavi gören Riyad El-Amud adlı Filistinli esir, dışarıya gönderdiği mektupta, Filistinli esirlerin başlatılan açlık grevi direnişini sürdürme azmini kendilerini yalnız bırakmayan Filistin halkından aldığını, bu direnişin başarıya ulaşmasının da yine halkın göstereceği desteğe bağlı olduğunu söyledi.

Özellikle hasta esirlerin çektikleri sıkıntılara değinen El-Amur, kendisini ziyaret eden avukat Besine Dakmak aracılığıyla dışarıya gönderdiği ve Allah’ın adıyla yemin ederek başladığı mektubunda şunları ifade etti: “Gazetecilerden bazılarının bizi ziyaret edip hergün yaşadığımız sıkıntıları görmelerini istiyoruz. Sadece yaşayacak ve ölmeyecek kadar yiyoruz. İnsanlara olan güvenimizi yitirdik. Özellikle yöneticilere artık güvenmiyoruz. Artık kimsenin sözüne itibar etmiyoruz.”

Esir El-Amur devamla şunları söyledi: “Halkımızla gurur duyuyor ve halkımızın esirleri ve vatanı için verdiği bedeli takdir ediyoruz. Şu anda insandan, özellikle de hasta esirlerden daha ucuz kimse yok. Allah annelerimizin, eşlerimizin ve çocuklarımızın acı çekmesine ve gözyaşı dökmesine neden olanları mutlaka cezalandıracaktır.”

5 Mayıs 2002 tarihinde tutuklanan ve 11 müebbede mahkûm olan esir Al-Amud, 2012 yılında açık kalp ameliyatı olmuş ancak kalbine takılan cihazın fazla ağrılara sebep olması ve bulunduğu yerin iltihaplanması nedeniyle ikinci kez ameliyat oldu ve cihaz sol tarafına alındı. Ancak o günden beri bir türlü rahat etmeyen esir, yıllardır bu sıkıntı ve ağrılarla yaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı