DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Filistinli Esirler İlaç ve tıbbi ihmal sıkıntısı yaşıyorlar

İşgal rejimi zindanlarından kurtularak özgürlüğüne kavuşan milletvekili Hasan Yusuf, zindanlarda tutulan Filistinli esirlerin ve özellikle hastaların işgal yönetiminin ırkçı ve keyfi politikaları nedeniyle tıbbi ihmal ve ilaç sıkıntısı yaşadığını söyledi.

Ofer Cezaevi’nden serbest bırakıldıktan sonra konuşan Yusuf, 40 hasta esirin destek ve yardım beklediğini ve hasta esirlerin unutulmamak istediklerini ifade etti.

Çocuk ve kadın esirlerin, müebbet hapis cezasına mahkum esirlerin ve mahkumiyet süreleri yüksek esirlerin sıkıntılarını anlatan Yusuf, işgal zindanlarından çıkarken geride yaklaşık beş bin esiri demir parmaklıklar arkasında bıraktığını söyledi.

İdari hapis cezasıyla zindanda tutulan esirlerin kendilerine hiçbir suç yöneltilmeden gizli dosyalarla alıkonulduğunu ifade eden Yusuf, idari hapis cezaları sürekli yenilendiği için esirlerin ne zaman serbest kalacaklarını bilmediklerini belirtti.

Esirlerin zindanlardaki yaşan koşullarının tahammül edilemez derecede ağır olduğuna işaret eden Yusuf, dışarıdakilerin mutlaka esirlerin yanında durması ve destek faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerektiğini bildirdi.

1992 yılında işgal güçlerince Merc Ez-Zuhur’a sürgüne gönderilen Hamas liderlerinden olan milletvekili Yusuf, her şeye rağmen işgal zindanlarında yatan Filistinli esirlerin morallerinin yüksek olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı