DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Filistinli esirlerin serbest bırakılması için AB’ye mektup yazıldı

Filistin insan hakları savunucusu bazı kuruluşlar Avrupa Birliği dış siyaset sorumlusu Cathrine Ashton’a, Filistinli esirlerin serbest bırakılması için acil girişimde bulunmasını içeren mektup gönderdiler.

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre, sözkonusu Filistinli kuruluşlar dün Ashton’a gönderdikleri mektupta terör rejimi İsrail cezaevlerindeki baskıcı uygulamaları protesto için açlık grevine giden yüzlerce Filistinli esirden 125′inin derhal serbest bırakılması için girişimde bulunmasını istediler.

Sözkonusu mektupta Filistinli 125 esirin bu zamana kadar duruşmaya çıkarılmadığı ve 83 gündür açlık grevinde olduklarına dikkat çekilirken, bu konuda sözkonusu esirlerle ilgili her hangi bir girişimde bulunulmazsa sonu facia olacak bir gelişmenin yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

Terör rejimi İsrail’in duruşmaya çıkarmadan cezaevinde tuttuğu esirlerin tutukluluk sürelerini keyfi olarak sınırsız bir şekilde uzatması sürekli olarak itirazlara neden oluyor.

(Öte yandan işgal zindanlarında idari hapis cezalarıyla alıkonan Filistinli esirlerin idari hapis cezalarını protesto amacıyla başlattıkları açlık grevi eylemi bugün (2 Haziran Pazar) 40′ncı gününe girdi. Açlık grevinde esirlerden birçoğunun sağlık durumu kötüye giderken esirler arasında hayatını kaybedenlerin çıkmasından endişe ediliyor.

Gözlemciler ve insan hakları savunucuları esirlerden bazılarının ve özellikle de hasta olanların açlık grevi nedeniyle aniden hayatlarını kaybedebilecekleri uyarısında bulunurken, esirlerin talepleri yerine getirilinceye kadar açlık grevi eylemini sürdürmekte kararlı oldukları ifade edildi.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı