DÜNYAFilistin

Filistinli gruplardan ateşkesi gözden geçirmeleri istendi

Filistin İşçi Sendikaları Birliği ve Balıkçılar Sendikası, işgal güçlerinin dün sabah erken saatlerde balıkçılara açtığı ateşle ağır yaralanan ve öğle saatlerinde şehit olan 32 yaşındaki Filistinli balıkçı Tevfik Said Ebu Reyyale için başsağlığı mesajı yayınladı.

İşçi Sendikaları Birliği Başkanı Sami El-Amsi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin Ebu Reyyale ile birlikte avlanan Cihad Keskin ve Vahid Keskin’i gözaltına almasını ve teknelerine el koymasını kınadı.

Balıkçıların hayatlarının her gün tehdit edilmesi karşısında Filistinli gruplardan ateşkes anlaşmasını gözden geçirmelerini isteyen El-Amsi, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı savaşın sona ermesinden bu yana işgal güçlerinin 42 balıkçıyı gözaltına aldığını ve 21 balıkçı teknesini ise tahrip ettiğini veya el koyduğunu söyledi.

İşgal donanması hücumbotlarının Es-Sudaniyye, En-Nuseyrat ve Han Yunus sahilleri açıklarında Filistinli balıkçı teknelerini hedef almasını kınayan El-Amsi, insan hakları örgütlerine çağrıda bulunarak işgal güçlerinin Gazzeli balıkçıları hedef alan saldırıları karşısında sessizliklerini bozmalarını istedi.

El-Amsi, işgal güçlerinin Filistinli balıkçılara denizin korku dolu ve avlanmanın tehlikeli olduğu mesajını vermek istediğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı