DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Filistinli milletvekili: UNRWA krizi büyük bir komplodur

Filistinli milletvekili Muhammed Şihab, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’nın hizmetlerinde kısıtlamaya gitmenin hizmetlerini yavaş yavaş azaltarak örgütün rolünü tamamen sona erdirmeyi hedefleyen büyük bir komplo olduğunu söyledi.

Şihab, UNRWA’nın hizmetlerinin bitirilerek Filistinli mültecilerin bulundukları ülkelere kalıcı olarak yerleştirilmelerinin ve mülteciler davasının sona erdirilmesinin planlandığına dikkat çekti.

Milletvekili Muhammed Şihab, dün (25 Ağustos Salı) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, mülteciler davasını sona erdirme planlarının yeni olmadığı, 1955’te Mısır’ın da işbirliğiyle mültecilerin Kuzeybatı Sina’ya yerleştirilmelerinin gündeme geldiği hatırlatıldı.

UNRWA’nın hizmetlerinde kısıtlamaya gitmesine bölge ülkelerinden ve uluslararası toplumdan gelen tepkilerin cılız olmasının işbirliğine veya gaflete işaret ettiğini kaydeden Şihab, bu durumun UNRWA’yı gelecek nesillere zarar verecek politikalarını sürdürmeye teşvik ettiğini bildirdi.

Milletvekili Şihab, UNRWA’nın en tehlikeli adımının bütçesinin yüzde 58’ini oluşturan eğitim programlarını ve kurumlarını (700 okul) durdurmak olduğunu söyledi.

Filistin Yönetimi’nin rolünü de sorgulayan Şihab, “Birleşmiş Milletler’deki Filistin temsilcisi niye harekete geçmiyor?” diye sordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı