DÜNYAFilistin

Filistinliler El-Aksa İntifadası’nın 14’üncü yıldönümünü anıyor

14 yıl önce böyle bir günde dönemin Siyonist Başbakanı Ariel Şaron’un korumaları ve yaklaşık 300 Siyonist askerle Mescidi Aksa’yı kirletmesi üzerine Filistin halkı intifada başlattı.

28 Eylül 2000 tarihinde Müslümanların dini duygularını hiçe sayan Siyonist Başbakan Ariel Şaron, korumaları ve beraberinde getirdiği onlarca Siyonist askerle Mescidi Aksa’yı bastı. Katil Şaron’un baskınına ve kutsal mekânı kirletmesine karşı başkaldıran ve onu engellemeye çalışan Filistin halkına ateş açıldı. Camide namaz kılan ve Şaron’u engellemeye çalışan Müslümanlardan bazıları işgal askerlerinin ateşiyle şehit oldu ve onlarcası da yaralandı. Olayın duyulmasının ardından önce Kudüs’te, ardından Batı Yaka’da ve Gazze’de işgal askerlerine karşı başlayan gösteri ve yürüyüşler intifadaya dönüştü.

Birinci İntifada’yla kıyaslandığında El-Aksa İntifadası silahlı çatışma ve feda eylemleriyle ön plana çıktı. 2005 yılına kadar süren El-Aksa İntifadası sürecinde 4412 Filistinli şehit oldu, 48322 kişi yaralandı ve binlerce kişi de tutuklandı.

Bu süre içinde şehit olanlar arasında birçok direniş grubu lideri de var. Hamas lideri Şeyh Ahmed Yasin, Abdulaziz Er-Rantisi, Ebu Ali Mustafa gibi liderler bu süreçte şehit oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı