Son Dakika

FOTO-Duma’da Siviller Radikal Teröristlerden Kaçarak Suriye Ordusuna Sığınıyor

Başkent Şam kırsalı Doğu Ğuta’nın Duma Kentinde yıllardır radikal teröristlerin gasp ve saldırı eylemlerinden kurtulmak amacıyla kent halkı ordu birliklerine sığınmaya devam ediyor.

Vafidin Bölgesindeki insani koridorun ucunda bekleyen SANA muhabiri bugün geneli çocuk ve kadınlardan ibaret yüzlerce sivil vatandaşın Duma Bölgesindeki teröristlerden kaçarak ordunun yardımlarıyla geçici ikamet merkezlerine aktarıldıklarını belirtti.

Muhabir Kızılay Örgütü ile işbirliği içinde acil tıbbi gereksinimleri temin edilen vatandaşların daha sonra geçici ikamet merkezlerine aktarılarak orada barınak, gıda ve tıbbi hizmetler dahil tüm ihtiyaçlarının karşılandığını ifade etti.

Duma Bölgesinden dün insani koridor üzerinden 1700’den fazla vatandaşın çıktığına dikkat çeken muhabir; yine ordu birlikleri  ve Kızılay Örgütünün işbirliği ile geçici ikamet merkezlerine aktarılıp gereksinimlerinin temin edildiğini aktardı.

Bu arada yerel kaynakların aktardıkları haberlerde Duma Kenti kentten çıkmak ya da silahlarını teslim etmek isteyen teröristler ve kent ahalisi bir yandan, diğer yandan da teslim olma ya da kentten çıkmayı reddeden teröristler arasında şiddetli bir gerginliğe tanık oluyor. Kent ahalisi günlerdir kentte bulunan radikal terör örgütü ‘Ceyşeul İslam’a karşı protesto eylemleri düzenlerken, teröristler bu gösterileri silah gücüyle bastırmaya çalışıyor.

Diğer yandan askeri bir kaynak Şam kırsalı Doğu Ğuta’da radikal teröristlerin silah zoruyla tutup canlı kalkan olarak kullandıkları masum sivil vatandaşların tahliyesi için 28 Şubat tarihinden beri açılan insani koridorlar üzerinden şu ana dek 135 binden fazla vatandaşın Suriye  ordusunun yardımlarıyla tahliye edilip geçici ikamet merkezlerine aktarıldıklarını belirtti.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı