DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

FOTO-Kendi elindeki Ayasofya’yı özgürleştirmeyen,Mescid-i Aksa’yı özgürleştirir mi ?

ayasofya

 

İslam dünyasında hakim olan sistemler ve onların yöneticileri,halkların hassas oldukları noktalarda açıklar vermemeye  dikkat ederler.Bu bağlam da Devrik İran şahının camileri ve Türbeleri temizlediği,halka İslami bir yönü varmış imajı verdiği bilinen hadiselerdendir ki,İslam Dünyası benzer örneklerle doludur.

Son dönemde ise özellikle İslam ümmetinin en zayıf yönü Filistin ve Mescid-i Aksa olmuş,Halklar başlarındaki yöneticileri,Filistin meselesine bakışı ile değerlendirir hale gelmişlerdir.

Bir yandan İsrail ile ilişkilere devam eden,ama diğer yandan da halkın hassasiyet noktasını bilen bu yöneticiler zaman zaman rol gereği İsrail ile sert kavgalar! etmiş(ediyor görünmüş) ve tabanlarına “Bakın ben israil ile dost değilim” imajını vermeye gayret etmişlerdir.Bunun en net örneği ise ülkemizde yaşanmış,kameralar önündeki  bir  toplantıda Başbakan Erdoğan toplantının Moderatörüne çıkışmış ve bu durum İsrail ile kavga şeklinde lanse edilerek halk nezdinde bir kahramanlık havası estirilmiştir.

İlerleyen süreçte Filistin üzerinden siyaset yapılmaya devam edilen ülkemizde,bir yandan İsrail ile olan ilişkiler artarak devam ederken,diğer yandan  halka Filistin  ve Mescid-i Aksaya özgürlük  istedikleri imajı sunularak,saf zihinlerde İsrail’e düşman yöneticiler portresi  çizilmeye çalışmıştır.

Yöneticileri İsrail ile kavgalıymış gibi davranmaya iten ve onların alenen İsrail’e dostluk göstermelerine engel  olan  bu durum her ne kadar halkımızdaki Yüce Filistin aşkının bariz bir ifadesi olsa da,Özellikle son dönemlerde artarak devam eden Ayasofya’nın ibadete açılması meselesinde maskelerin bir kez daha düştüğünün kanıtı olduğu da söylenebilir.Zira kendi yetki alan ve insiyatiflerinde bulunan Ayasofya camisini ibadete açıp,zincirlerini kırmayanların,Mescid-i Aksa’yı özgürleştirip,zincirlerini kırma iddaları ne kadar da komik,ne kadar da boş bir iddiadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı