HABERLERSuriye

Fransız Uçak Gemisi Suriye Açıklarında Bekliyor

Suriye’de kimyasal silah yalanı üzerinden oluşturulan uluslararası baskı artırılıyor. ABD’nin ardından bir Fransız uçak gemisinin de Suriye açıklarında bekletildiği belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre Fransız basını, Fransa Donanması’na bağlı Charles de Gaulle uçak gemisinin komando birlikleri ile Suriye açıklarında beklediği haberini bildirdi.

Fransız Savunma Bakanı Jean Yves le Drian, “USS Dwight Eisenhower” ve “Charles de Gaulle” gemilerinin kimyasal silah kullanılması olasılığına karşı önlem amaçlı olarak bulunduğunu açıkladı. Suriye sularındaki hareketliliğe ilişkin Fransız haber kanalı BFM TV’ye konuşan Le Drian, uluslararaası söyleme uyarak kimyasal silah iddialarını yineledi ve “Gemimiz Suriye’de müdahale amaçlı değil, kimyasal silah ihtimaline karşı önlem amaçlı olarak bulunuyor” dedi.

“Elimizde istihbarat yok ama…”
Fransız Bakan, kimyasal silahlar için bir yandan “Güvenlik amaçlı olarak taşındıklarını biliyoruz. Ama kullanılacağına dair bize gelen bir istihbarat yok” derken bir yandan da Suriye yönetimine yönelik tehditlere devam etti: “Kimyasal silahların yerini, nerede stok edildiğini biliyoruz. Esad’ın güvenlik güçleri tarafından koruma altında. Şimdilik kullanılacağına dair bir istihbaratımız yok. Ancak Esad’ın bunları kullanması kırmızı çizgiyi aştığı anlamına gelir ve o zaman bizim ve uluslararası topluluğun yanıtı çok sert olur. Ama şimdi Suriye’ye müdahale gibi bir niyetimiz yok. Biz Suriye’nin kendi içinde bu sorunu çözmesinden yanayız”

Kimyasal silah ortak bahane
Amerikan Savunma Sekreteri Leon Panetta ve Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Esad’ın ciddi olarak kimyasal silah kullanmasından endişe ettiklerini açıklamış, Washington ise bunun ‘kırmızı çizgiyi aşmak anlamına geldiğini’ belirtmişti. ABD Başkanı Barack Obama da, “Bu kabul edilemez ve sonuçları olacak” diyerek Esad yönetimine yönelik tehditlerini sürdürmüştü.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ise iddiaları reddedip “Suriye onlarca, yüzlerce defa açıkladı, bir kez daha altını çiziyoruz ki, halkımıza karşı kimyasal silah kullanmayacağız. Bu intihar demektir, bunu yapmayacağız” cevabını vermişti.

Suriye karasuları yakınında bulunan 16 Amerikan savaş gemisine “Dwight Eisenhower”ın da güvertesinde 70 bombardıman uçağıyla katılmasını ciddi bir gelişme olarak değerlendiren Rusya, Akdeniz seferinden Karadeniz’deki Sivastopol Üssü’ne geri dönmekte olan altı savaş gemisini Saros Körfezi açıklarında bekletme kararı almıştı.

Gemilerin ikinci bir emre kadar Ege Denizi’nde kalacağı ve Akdeniz’de yaşanacak gelişmelere bağlı olarak bu bölgeye geri gönderilebileceği belirtilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı