DÜNYAHABERLER

Gasparri: Renzi, AB ve ABD’nin uşağı

İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri, Başbakan Matteo Renzi’nin AB ve ABD’nin uşağı olduğunu söyledi…

Sputnik’te yer alan habere göre; İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri, Başbakan Matteo Renzi için ABD’nin ‘yol gösterici’ olduğunu ve iki ülke çıkarlarının uyuşmaması durumunda hükümetin yaptığı seçimin gülünç derecede garip olduğunu söyledi.

Gasparri, “Rusya’ya uyguladığı yaptırımlarla İtalya kendisine zarar veriyor. Renzi ise ‘ABD uşağı’ ününü doğrulamış oluyor. İslam terörizmi tüm gezegeni tehdit ediyor. AB, Rusya ve ABD koalisyonuna ihtiyaç var. Renzi hükümeti ise dış politikada kendi duruşuna sahip değil. Rusya’yla diyalogun canlandırılması lazım, bu sadece ekonomimiz için değil bağımsızlığımız için de önemli” dedi.

AB ülkelerinin kör olduğunu söyleyen Gasparri, “Onlar çıkarlarına aykırı davranıyor. İtalya, ekonomide her zaman Rus pazarıyla çalışan sektörleri, tekstili, modayı, tarımı cezalandırdı. Ukrayna’daki zor durumla ilgili olarak Rusya’nın politikasını yaptırımlarla değiştirmeye çalışmak yerine diyalog yürütmek lazım” diye konuştu.

Renzi hükümetinin Avrupa Birliği, Almanya ve ABD ile ilişkilerde itaatkar davrandığını belirten Gasparri, “Renzi, Putin’le görüştüğünde politikasındaki değişikliklerden bahsetmişti ama her şey eskisi gibi kaldı. Bu bir cesaret eksikliği. İtalya bu cepheyi delmeli, yaptırımlardan vazgeçmeli. Kırım’ın bahane olması gülünç. Teksas’ın ABD’nin parçası olmasından daha uzun bir süre Kırım Rusya’nın parçası olmuştu” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA’YA DÜŞMANLIK BİR İNTİHAR’

Gasparri şöyle devam etti:

“Bugün Kuzey ile Güney arasında küresel çatışmanın eşiğindeyiz ve koalisyon hayati önem taşıyor. Tarih bizi bu koalisyona getirecek, ama Rusya’ya yönelik düşmanlık hatalı ve bu bir intihar”

Renzi hükümetinin istifa etmesi ve AB kurucusu olarak İtalya’nın birliğin ve genel olarak Batı’nın politikasında değişiklikler yapması gerektiğini söyleyen Gasparri, “Rusya’yla diyalogu canlandırmak lazım. Paradoks şu ki, Sovyetler Birliği döneminde Batı, Doğu’dan gelen tehdide karşı garantördü. Şimdi Doğu ve Putin’in terörle kararlı mücadelesi özgürlük garantörü oldu. Obama ise İslam terörü karşısında Batı’nın boyun eğmesine yol açtı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı