DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMısır

Gazze ablukasını ağırlaştırmak insanlık dışı bir davranıştır

Filistinli insan hakları aktivisti ve akademist Ğade El-Kermi, Mısır yönetiminin Rafah Sınır Kapısı’nı tamamen açmadan Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tünelleri kapatmasının insanlık dışı bir davranış olduğunu söyledi.

Kermi, dün (8 Eylül Pazar) Quds Press Haber Ajansı’na verdiği demeçte, mevcut Mısır yönetimini Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerle ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye davet ederek, Mısır yönetiminin Gazze’yle ilişkilerinin Gazze Şeridi’nde abluka altında yaşayan bir buçuk milyonu aşkın insanın hayatını ilgilendirdiğini belirtti.

Mısır ve Gazze arasındaki Rafah Sınır Kapısı insanların ve ticari malların geçişine tamamen açılmadan sınır bölgesindeki tünellerin yıkılmasının cinayet ve insanlık dışı bir davranış olduğunu kaydeden Kermi, Filistin Yönetimi’nin Mısır-Gazze Şeridi ilişkileri ile ilgili yaklaşımını da eleştirdi.

Filistin Yönetimi’nin Mısırlıları Gazze Şeridi’ne karşı kışkırttığı haberleri olduğuna dikkat çeken Kermi, Filistin Yönetimi’nin kışkırtmaktan çok tavrının zayıf olduğuna ve bu nedenle Mısır yönetimine tüneller için alternatif sunulması gerektiğini söylemediğine inandığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı