DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Gazze Katliamında Yaralananların 54’ü Koma Halinde

İşgalin Cinayetlerini Sorgulamak İçin Filistin Bağımsız Komisyonu bugün (17 Mayıs Perşembe) yaptığı açıklamada Filistinli yaralıların kurtarılması için BM’ye, uluslararası kurumlara ve sağlık kurumlarına acil müdahalede bulunulması çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada işgal güçlerinin 14 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirdiği saldırıda yaralananlardan 54 kişinin koma halinde oldukları ifade edildi.

Komisyon bugün Gazze’de düzenlediği basın toplantısında BM Genel Sekreteri’ne Filistinli göstericilere karşı gerçekleştirilen bu katliamın gerçeklerinin ortaya çıkarılması için bağımsız bir komisyon oluşturulması çağrısında bulundu.

Komisyon Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’tan da işlenen cinayetlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne götürülmesi için acil bir şekilde dosyalar oluşturulmasını istedi.

Komisyon açıklamasında şu bilgileri verdi: İşgal güçleri geçtiğimiz Pazartesi günü göstericilere doğrudan saldırıda bulunarak 61 kişinin ölümüne neden oldular. Bunlardan 8 kişi 18 yaşın altında çocuktur. 3188 kişinin de yaralanmasına neden oldular. Bunlardan 54 kişi çok ağır durumdadır. 76 kişi ağır, 1294 kişi orta derecede, 1347 kişi ise hafif yaralı durumdadır. Yaralılardan 79 kişi kadın, 255 kişi çocuktur. Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başlamasından bu yana şehit edilenlerin sayısı ise 116, yaralananların sayısı da 13 bin olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı