DÜNYAFilistin

Gazze’de çocuklar için en güvenli yerler çocukların olmadığı yerlerdir

“Gazze Şeridi’nde çocuklar için en güvenli yer çocukların olmadığı yerler veya çocukların ulaşamayacağı uzaklıktaki yerler.”

Konuşan Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Merkezi (Euro-Mid) Başkanı Rami Abdo, işgal ordusunun sivillere ait hedeflere ve özellikle de kadınlara ve çocuklara yönelik saldırılarının artmasını bu şekilde yorumladı.

İşgal ordusunun içinde kadınların ve çocukların olduğu önceden bilinen sivillere ait evleri hedef almasının savaş suçu olduğunu belirten Abdo, işgal güçlerinin bu savaşta Filistinli sivillerden olabildiğince çok sayıda kişiyi öldürebilmeyi hedeflediğini söyledi.

Bir buçuk yaşındaki Zeyne Bilal Ebu Takiyye, Gazze Şeridi’nde arka arkaya şehit düşen çocukların sonuncusu değildi. En sevdiği oyuncağının işgalci Yahudileri korkutacağını ve küçük başını gövdesinden ayıracak bir füzeyle vurulacağını da bilmiyordu.

Küçük Zeyne’yi kolları arasında taşıyarak toprağa veren babası, yaşlı gözleriyle kızının cansız bedenine bakıyor ve kendi kendine “Gerçekten de bu benim yaramaz kızım mı?” diye soruyordu.

Zeyne’nin durumu küçük kardeşiyle evlerinin yakınındaki bakkala giden 3 yaşındaki Nur Ebu Husayra’dan farklı değildi. İşgal ordusunun attığı füze Nur’u şehit ederken küçük kardeşi Lima’yı da ağır yaralamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı