DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

Gazze’de taraflar 72 saatliğine bir kez daha ateşkes yaptı

Gazze’de tarafların 72 saatliğine anlaşmaya vardığı yeni ateşkes gece 00.01′den itibaren yürürlüğe girdi.

Mısır tarafından yapılan çağrı üzerine korsan İsrail ve Filistinli direniş grupları tarafından kabul edilen 72 saatlik ateşkesin saat 00.01′den itibaren başladığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bu yeni ateşkes gerekli insani yardımların yapılmasına, altyapının yeniden tesis edilmesine zemin hazırlamayı hedefliyor. Ateşkes süresi içinde iki taraf arasında kalıcı ve kapsamlı ateşkesi sağlamak amacıyla müzakereler yürütülmelidir” denildi.

Mısır’da ateşkes görüşmeleri için bulunan Filistin heyeti üyesi Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi (FDKC) Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, Filistin tarafının İsrail ile 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiğini Mısır’a bildirdiğini söylemişti.

Öte yandan İsrail heyetinin bulunduğu yere ilişkin çelişkili bilgilerin geldiği ileri sürüldü.

Fetih Hareketi’nin üst düzey yetkililerinden ve kalıcı ateşkes görüşmelerini yürüten Filistin heyetinin başkanı Azzam el-Ahmed’in aktardığına göre, Mısır, İsrail heyetinin müzakerelere yeniden başlamak üzere başkent Kahire’de olduğunu bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amira Oron ise yaptığı açıklamada, Filistin tarafının ateşkese uymasından emin olmadan müzakere için Mısır’a heyet gönderilmeyeceğini kaydetti.

Filistin tarafının Gazze’de ateşkes sağlanması için ortaya koyduğu istekler arasında “liman ve havaalanı inşası, ablukanın kalkması, İsrail ordusunun 7 Temmuz öncesindeki konumuna geri çekilmesi, Gazzeli balıkçıların serbestçe avlanabilmesi, Oslo öncesi tutukluların da aralarında bulunduğu dördüncü grubun yanında yeni tutuklanan milletvekillerinin serbest bırakılması ve İsrail’in bu anlaşmalara bağlı kalması” gibi şartlar bulunuyor.

İsrail heyeti ise temel iki istek üzerinde duruyor. Bunlar, Gazze’nin yeniden imarına karşılık Hamas tarafından düzenli ateşkesin sağlanması ve silahsızlandırılması olarak sıralanıyor. Bu son isteğe Filistin tarafı tamamen karşı çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı