DÜNYAFilistinTEKNOLOJİ

Gazzeli İbrahim’den muhteşem icat

Sekiz ay önce Gazze’ye uygulanan ambargoyu kendi yöntemiyle kırmaya karar veren İbrahim Subh (51) adındaki Filistinli vatandaş sekiz ay sonra mütevazi imkanlarıyla oluşturduğu atölyede plastikten yakıt icat etmeyi başardı.

Küçük evlerinin üst odasını mini bir laboratuara dönüştüren İbrahim Subh, iki oğluyla birlikte başladığı yoğun deney ve testler sonucu yarısı benzin yarısı dizel olan karışık sıvı bir yakıt elde etmeyi başardı.

Çöplere atılmış plastiklerden elde ettiği yakıtın %57’sinin dizel, %43’ünün benzin olduğunu belirten İbrahim, elde ettikleri yakıtı birçok araç ve motorda denediklerini ve makinelerin sorunsuz çalıştıklarını ifade etti.

Onu bu çalışmaya iten sebebe de değinen İbrahim Subh, uygulanan ambargo nedeniyle öğrencilerin araçlara binmek için uzun kuyruklar oluşturduğunu görünce, yaz ve kış aylarında sürekli elektriklerin kesildiğini müşahede edince kendi imkanlarıyla buna çözüm bulmayı kafasına koyduğunu belirterek, daha sonra fiilen çalışmaya başladıklarını söyledi.

Filistinli mucit, ilk iş olarak internetten çöplerden nasıl elektrik elde edildiğini araştırdığını, bu arada bazı Batılı ülkelerin deneyim ve projelerini incelediğini, kendisinin de plastik maddesi üzerinde çalışmalara başladığını, bunun için önce plastiği eski ham haline dönüştürme, ardından onun sıcaklık ve kimyasalını kırma işini başardıklarını, elde ettikleri gazları ise toplayıp yoğunlaştırdıklarını, yoğunlaşan gazları tüpler aracılığıyla topladıklarını, basit imkânlarla kurdukları sistemin sonunda yoğunlaşan gazların sıvı yakıt şeklinde akmaya başladığını ifade etti.

İbrahim Subh, patent hakkı için Maliye Bakanlığı’na başvurduğunu, ancak şimdiye kadar kendisine belge verilmediğini, yakıt elde ettiğinin internete düşmesiyle birçok taraftan teklif aldığını, çalışmasının çalınmasından endişe duyduğunu, yaptığı işin Gazze’de geliştirilmesi için teklif almaması durumunda bu hakkı dışarıdaki bazı şirketlere satmak durumunda kalabileceğini büyük hüzünle anlattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı