HABERLERİNSAN HAKLARIORTADOĞU

Gönüllü Halk Güçleri Irak’ın Geleceği İçin Bir Güvencedir

Irak Haşdi Şabi komutanlarından biri, Gönüllü Halk Güçlerinin ülke güvenliğinin geleceği için kesin bir güvence sayıldığını vurguladı.

Irak Haşdi Şabi komutanlarından Seyit Kerim El Nuri Tesnim Habere verdiği röportajda; bazı şahsiyetlerin Irak Gönüllü Halk Güçlerinin dağıtılmasını istemesi hakkındaki bir soruya şöyle yanıt verdi; Halk Güçlerinin dağıtılmasını isteyen kimseler gerçekte, Irak güvenliğinin geleceğini idrak edememiş kimselerdir. Irak’ta IŞİD’in Bitmesi, Ülkede Terörizmin De Bittiği Anlamına Gelmiyor El Nuri şöyle ekledi; Halk Güçlerinin tasfiyesi, Irak emniyetini sağlamadaki en önemli faktörlerden birinin yok edilmesi demektir ve bu eylem Irak’ın sermaye ve iktisadına da olumsuz etki edecektir.

Bu grubun tasfiyesini isteyen kimseler, bu eylemden kaynaklanacak tehlikelerin farkında değiller. Halk Güçleri Irak savunmasında çok başarılı tecrübelere sahiptirler. Halk Güçleri, Irak Savunmasının Geleceği İçin Kesin Bir Güvencedir Haşdi Şabi komutanı Halk Güçlerinin Irak’ın diğer güvenlik birimlerinin yanında yer alarak ülke güvenliğini sağlaması konusunda şu açıklamalarda bulundu: Gönüllü Halk Güçleri ülke savunmasının geleceği için kesin bir güvencedir ve tartılmadan atılacak her adım Irak emniyetine darbe vuracaktır, eğer Gönüllü Halk Güçleri olmazsa 2014 yılında gerçekleşen olaylar tekrar edebilir ve bu nedenlerden dolayı Gönüllü Halk Güçlerinin varlığını devam ettirmesi Irak’ın güvenliği ve savunması için zaruri bir durumdur.

Seyit Kerim El Nuri, Amerikalı birliklerin Telafer operasyonuna katılma ihtimali konusunda yöneltilen bir soruya ise şu şekilde cevap verdi: Biz, Irak Güvenlik Birliklerinin ve Halk Güçlerinin Telafer operasyonunu tamamlayabileceklerine inanıyoruz ve İtilaf Güçleri Hava Kuvvetlerinin operasyona katılıp katılmayacağı konusu Genel Kurmay Başkanına kalmış bir konudur. Halk Güçleri, Musul’un batı bölgelerini, özellikle de en tehlikeli bölgelerden sayılan Beac ve Kahtaniye ile diğer bölgeleri teröristlerden temizlemeyi başardı. Bu operasyonda uluslararası güçlerden herhangi bir yardım alındığına şahit olmadık. Umuyoruz ki İtilaf Güçleri Telafer operasyonuna da katılmazlar. Çünkü onların katılması operasyonu daha da zorlaştıracaktır. Onların saldırıları genelde hatalar üzerine oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı