DÜNYAMEDYA ANALİZ

Güney Sudan’da kapsamlı barış anlaşması

Güney Sudan’da Cumhurbaşkanı Mayardit ile eski yardımcısı Machar, ülkedeki savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzaladı.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile eski yardımcısı Riek Machar, ülkedeki savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzaladı.

Alınan bilgiye göre, Addis Ababa’daki Milli Saray’da başlayan müzakerelerde taraflar, ülkedeki savaşı sonlandıracak barış anlaşmasına imza attı.

Kapsamlı barış anlaşması, 24 saat içinde ateşkesin sağlanması, çatışmalardan zarar görenlere insani yardımların ulaştırılması, geçiş hükümetinin kurulması, daimi bir anayasanın hazırlanması, BM ve uluslararası ajanslarla şartsız iş birliğine gidilmesini içeriyor.

Mayardit ve Machar, Güney Sudan’da geçen Aralık ayında yaşanan darbe girişiminden sonra Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn gözetiminde ilk defa bir araya gelmişti.

Güney Sudan’da, Mayardit’in, 16 Aralık 2013′te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar’ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı.

Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile Machar’a bağlı heyetler arasında Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da 3 Ocak’ta başlayan ve IGAD’a bağlı arabulucu heyetin gözetiminde yürütülen müzakerelerin ilk turu kapsamında, 23 Ocak’ta çatışmalara son verilmesini öngören anlaşma imzalanmış ancak bu, kağıt üstünde kalmıştı. Taraflar son olarak insani yardımların ulaştırılması için güvenlik koridorları açılması konusunda anlaşmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı