DÜNYAİNSAN HAKLARI

Güney Sudan’daki BM kampına yapılan saldırıda ölü sayısı 58′e yükseldi

Güney Sudan’daki Birleşmiş Milletler kampına silahlı bir saldırı yapıldı, saldırıda 58 kişinin öldüğü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı ifade ediliyor. BM saldırıyı kınadı

Birleşmiş Milletler’in (BM) Güney Sudan’da sivillerin sığındığı yerleşkesine (UNMISS) silahlı kişilerce saldırı düzenlendiği, saldırıda 58 kişinin hayatını kaybettiği, 100 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Kampın içerisinden içlerinde kadın ve çocukların da olduğu 48 kişinin cesedinin çıkarıldığı, saldırıyı gerçekleştiren kişilerden de 10′unun öldüğü ve cesetlerinin kampın çevresinde bulunduğu açıklandı.

Saldırıyı silahlı ve sivil giyimli yaklaşık 350 kişinin gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Saldırganların sivillere ve kamptaki görevli askerlere ateş etmeye başladığı, sonrasında ise kampta görevli BM askerinin karşılık verdiği belirtiliyor.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Sudan’ın Bor kentinde yerlerinden edilmiş 5 bin sivilin bulunduğu UNMISS yerleşkesine, dilekçe sunmak istediklerini ve barışçıl gösterici olduklarını belirterek yaklaşan silahlı kişilerin, görevli askerlere ve kamp sakinlerine ateş açtığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un saldırıyı şiddetli bir şekilde kınadığını belirten Dujarric, Ban’ın, BM askerlerine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini ve savaş suçu teşkil edeceği uyarısı yaptığını söyledi.

Güney Sudan’ın en büyük etnik gruplarını oluşturan Cumhurbaşkanı Salva Kiir’in bağlı olduğu Dinka ile darbe planladığı iddiasıyla görevden aldığı yardımcısı Riek Machar’ın Nuer kabileleri arasında 15 Aralık’tan bu yana çatışmalar yaşanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı