FilistinHABERLERORTADOĞU

Haaretz: Batı Şeria’daki Eylemler Hamas’ı Güçlendiriyor, El-Fetih’i Zayıflatıyor

Batı Şeria’da Filistinliler tarafından gerçekleştirilen silahlı eylemlerin Hamas’ı güçlendirirken, Mahmud Abbas’ın liderliğini yaptığı El-Fetih’i ise zayıflattığı belirtildi.

Haaretz gazetesinde Amira Hass tarafından kaleme alınan makalede, Mahmut Abbas’ın başında olduğu Filistin yönetiminin Siyonist İsrail askerleriyle çatışmaların artmasından korkmasının El Fetih’in konumunu zayıflatırken, Hamas’ın konumunu Filistinlilerin nazarında yücelttiği yorumu yapıldı.

Siyonist İsrail askerlerinin Batı Şeria’ya yönelik operasyonlarında El Fetih mensuplarının kendilerini gizlediği kaydedilen makalede, “Nablus, El Halil ve Ramallah’ta geçtiğimiz Cuma günü Filistin yönetimi tarafından müdahale edilen en az üç gösteriden bu sonuca varabiliriz. Filistin yönetiminin siyasi statüdeki kötüleşme ve derin ekonomik sıkıntıdan muzdarip olduğu bir zamanda Batı Şeria’da tansiyon yükseliyor” denildi.

Filistinlilerin genelinin Batı Şeria’da Siyonistlere yönelik son dönemde gerçekleştirilen eylemleri Yahudi yerleşimcilerin bölgeyi kuşatmalarına karşı meşru ve kahramanca eylemler olarak gördüklerinin belirtildiği makalede, “Eylemler, Filistinliler nezdinde Hamas’ın ulusal görünümünü yükseltirken, El Fetih’i de İsrail’le benzer bir noktaya getiriyor. Filistin yönetimine bağlı güvenlik güçleri normal zamanlarda silahlarını göstererek cadde ve sokaklarda geziyorlar ama İsrail askerleri Batı Şeria’da operasyonlar düzenleyip Filistinlilere ateş açtığında Filistin yönetimine bağlı hiçbir güç ortalıkta görünmüyor. Bunun düşünülmemesi çok zor” ifadelerine yer verildi.

Makalede, Filistin yönetimine bağlı askerlerin Siyonist İsrail askerlerinin operasyon yapacağı sırada cadde ve sokaklardan çekilmesinin nedeninin Siyonistler tarafından operasyonlardan önce verilen bilgiye bağlı olduğu ve Filistinlilerin bu durumu gördüğü belirtildi.

Batı Şeria’da geçtiğimiz dönemde Filistinliler bir takım eylemler gerçekleştirilmişti.

Eşref Nealive tarafından gerçekleştirilen Barkan eylemi ve Salih El Berğusi tarafından gerçekleştirilen Ofra Yahudi yerleşim birimi eylemi bunların başında geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı