DÜNYAHABERLERIrakORTADOĞU

Hadi El’Ameri: Türkiye, Irak’ın Sincar Dağları’na saldırmayı planlıyor

Irak el-Fetih koalisyonu başkanı Hadi el-Amiri, Türk ordusunun Irak’ın kuzeybatısındaki Neyneva eyaletindeki Sincar Dağı’na saldırmayı planladığına dair “doğrulanmış” bilgiler olduğunu söyledi.

İRNA’ya göre, Hadi El-Amiri dün yaptığı açıklamada, “Doğrulanmış istihbarat verileri, Türk ordusunun Sincar Dağı’na saldırmak niyetinde olduğunu ve Türk hükümetinin bu düşmanca eylemleri durdurması gerektiğini çünkü bu durum her iki ülkenin de çıkarına değil, ancak bu uluslararası ilişkiler üzerinde çok büyük bir etkisi var.” dedi.

El’Ameri, “Türk hükümetinden beklentilerinin Başika bölgesinden çekilmesini arzuladıklarını ama tam tersine Türkiye’nin Irak’ta işgal ettiği topraklarını daha da genişletme hedefinde olduğu görülmektedir” dedi.

El-Ameri, Irak hükümetine “Irak topraklarına herhangi bir müdahaleyi önlemek için gerekli tüm önlemleri alması için” çağrıda bulundu.

Türkiye ordusu, geçen Çarşamba sabahı Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde “Kartal Pençesi-5” adlı yeni bir operasyon başlattı.

Irak hükümeti ve Kürt bölgesel yönetimi Türkiye’nin harekatına ilişkin henüz resmi bir duruş sergilememişken, Türkiye Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın Cuma günü yaptığı açıklamada, Kuzey Irak’ta PKK unsurlarına yönelik Türk askeri operasyonlarının Bağdat ve Erbil yönetimleriyle koordine edildiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı