İNSAN HAKLARISon DakikaSuriye

Halep’teki Muhalif Teröristlerin Yaptıkları katliamın tanıkları anlatıyor

İki hafta önce Halep’e bağlı Tel Aran ve Tel Hasel kasabalarında El Kaide’ye bağlı çetelerin Kürtlere karşı giriştikleri katliamın ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Katliamdan kurtulan ve şu anda Kefarcanê kampında yaşayan tanıklar, katliamı ANF’ye anlattı. İşte o tanıklıklardan bazıları:

Kafa kesme ve parçalama

Tanıklardan Ahmet Heskevi şunları anlattı:

“Rêkan Skeyf, Mustafa Batuşi ve Hüseyin Xemisi adındaki sivil insanları evlerinde yakalamışlardı. Bu her üç insan da rasgele evlerini taramaları sonucu yaralanmışlardı. Hüseyin Xemisi’nin boynuna ip geçirerek arabanın arkasına bağlamışlardı. Evinden Til Eran meydanındaki Bozan’ın fırının yanına kadar sürükleyerek getirdiler. Mustafa’nın kafasına silah dipçiği ve taşla parçalayana kadar vurdular. Çığlıkları yeri göğü inletiyordu. Kafasını silah dipçiği ve taşla parçaladıktan sonra kafasını kestiler. Diğer ikisinin de kafalarını kestiler ve her üç insanın kafalarını ellerine alarak fırının damına çıkardılar. Gözlerimle gördüklerime inanamıyordum. İnanmak istemiyordum. İnsanların böyle yapacağına inanmıyordum. İnsan olan bunu yapmaz.”

Yaralılara işkence

“Abdulselam Arif Bışar adında bir gencimiz yaralı olarak ellerine geçti. Getirdiler caminin önüne ilk önce kollarını ve ayaklarını tek tek kestiler. Ardından çenesini ikiye ayırdılar canlı canlı. Çığlıklarına insan dayanamıyordu. Abdulselam’ın kafasını kestikten sonra bir grubu evlerine gönderdiler. Abdulselam’ın kardeşi Abdurrezak Bışar’ı evde yatakta uyurken buluyorlar. Annesinin gözleri önünde onu uykuda onlarca mermi sıkarak katlettiler. O insanların çığlıkları hala kulaklarımda. Geceleri uykumu kaçırıyor. Çünkü gerçek bir insanlık trajedisi yaşanıyordu. Ve çete gruplarının vahşeti yaşanıyordu köyümüzde.”

İpe bağlayıp yerde sürüklediler

Ağabeyi katledilen İbrahim Cuma Ato:

“Çatışmalar durduktan sonra ağabeyim evi köyden çıkarmak için motosikletle köye geliyor. Eve gitmek isterken evin kapısında onu yakalıyorlar. Boynuna ip geçirip Til Eran Sağlık ocağının önüne kadar arabanın arkasından sürüklüyorlar. Orada önce işkence yapıp ardından ağabeyimi katlediyorlar. Zaten annem, kardeşlerim bunu görünce evi bırakıp kaçıyorlar. Beni de kaçarken yakaladılar. O yüzden hiç birimiz ağabeyimin cenazesini dahi görmedik. Köyde kalanlar tarafından daha sonra bir tarlanın içine gömülüyor.”

Cenazesini gömen anneyi de vurdular

Tanıklar, Til Eran’daki ailelerin katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarını toprağa vermek istediklerinde de saldırıya uğradığını anlatıyor:

“Abdo Hemud Rêkan ile Abdo Skeyf Rêkan adında iki kardeşi katletmişlerdi. Aile çevresi ve anneleri cenazelerini gömmek için mezarlığa götürüyorlar. Çete grupları o sırada mezarlıklara bastılar. Rasgele taramaya başladılar. Mezar başındakilerin çoğu canını kurtarmak için kaçtılar ancak anne çocuklarının cenazelerini bırakmadı. Anneyi vurup onun cenazesini de çocuklarının cenazesinin üzerine attılar. İşte vahşet o denli tüyler ürperticidir insan anlatmak için söz bulamıyor. Birçok insan korkularından dolayı hala konuşamıyor, yaşadıklarını anlatamıyor. Çünkü ya bir gün ellerine geçersek diye düşünüyorlar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı