HABERLER

Halid Meşal’den İran’a teşekkür

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS siyasi büro başkanı, Filistin halkının, İran İslam Cumhuriyetinin direnişe verdiği desteği unutmayacağını söyledi.

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS siyasi büro başkanı Halid Meşal, Mısır’ın başkenti Kahire’de basın mensuplarının, HAMAS-İran ilişkileriyle ilgili sorularına verdiği cevapta, İran İslam cumhuriyetinin Filistin meselesine çok büyük yardımlarda bulunduğunu ve HAMAS-İran ilişkilerinin devam edeceğini söyledi.

HAMAS hareketinin İran ve Suriye’ye bağlı olduğu yolundaki bir soruya da verdiği cevapta, bu hareketin, İran, Suriye, Mısır veya Katar gibi hiçbir ülkeye bağlı olmadığını, bilakis tüm arap halkları ve İslam ümmetine ait olduğunu söyledi.

 İran İslam cumhuriyeti İslam İnkılâbının zafere ermesiyle sürekli olarak Filistin halkının temel savunucularından biri olduğunu ve her zaman da Filistin davasını destekleyerek ön planda tutmaya çalışmıştır.

İran İslam cumhuriyeti Kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin girişimiyle her yıl mübarek Ramazan ayının son cuması Filistin meselesinin gündemde tutulması amacıyla “Dünya Kudüs Günü” olarak ilan edilmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı