DÜNYAİNSAN HAKLARIMısır

Halk Düşmanlarını Sarı Yelek korkusu sardı, Yelek Satışına Sınırlama Getirdiler

Mısır’da darbeci Sisi yönetimi, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık diktatörlüğünün halk isyanıyla son bulmasının yedinci yıl dönümü öncesinde ‘sarı yelek’ satışına sınırlama getirdi. Fransa’da yaklaşık bir aydır devam eden ‘Sarı Yelekliler’ eylemlerinden ilhamla benzer gösterilerin düzenlenmesini engellemek isteyen darbeci Mısır hükümeti, sarı yelek satan şirketlere yönelik bir dizi kısıtlamayı devreye soktu.

Buna göre, iş güvenliği malzemeleri satan şirketlerden perakende satışlarını durdurmaları istendi. Sarı yelekler sadece, hükümet tarafından onay verilen şirketlere ve polis izniyle satılacak. Bu sınırlama, 2019 yılı Ocak ayının sonuna kadar geçerli olacak.

25 Ocak günü, Mısır’da Mübarek yönetiminin resmen son bulduğu tarih. Yüz binlerce Mısırlı 2011 yılında yaklaşık bir ay boyunca Kahire’nin Tahrir Meydanı’nda Hüsnü Mübarek’i protesto etmek için eylemler düzenlemişti.

Mübarek’in devrilmesi sonrası ülkede gerçekleştirilen ilk demokratik seçimle iktidara gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye General Abdulfettah Es- Sisi tarafından askeri darbe yapılmıştı.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Macron yönetimine yönelik öfkeye dönüşen “sarı yeleklilerin” eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı