DÜNYAFilistinHABERLER

HAMAS: 14 Mayıs Amerika’ya ve Siyonist Rejime Karşı “Büyük Öfke” Günü

Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Amerika’nın elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararından sonra, Filistin halkının başkenti Kudüs olan Filistin topraklarındaki hakkını savunmak için 14 Mayıs’ta seferberlik ilan etmeye çağırdı.

Amerika’nın elçilik binasını Siyonist terör rejiminin kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıma kararı üzerine basın açıklaması yapan Hamas, Filistin içinde ve dışında yaşayan bütün Filistinlilerden bu kararı sözle ve eylemle, eldeki bütün imkan ve araçlarla reddetmelerini ve o günü Filistin’deki sabit hakkı elde etmek için seferberlik günü ilan etmelerini istedi.

Hamas açıklamasında, Filistinlilerden kararı protesto etmek için gösteri ve yürüyüşler yapmalarını, işgal altındaki Filistin’e dönmek için dönüş yürüyüşleri düzenlemelerini, işgale karşı intifada ve direnişi alevlendirmelerini talep etti.

Arap ve İslam ümmetine de seslenen HAMAS, karara tepki vermek için Amerikan elçiliklerinin ve konsolosluklarının bulunduğu her yerde tepkilerini ortaya koymalarını istedi.

Hareketin Kudüs Dairesi ise yaptığı açıklamada, Trump’ın attığı adımları reddettiklerini belirterek, “Kararın uygulanacağı günü Amerikan idaresiyle Siyonist rejime karşı “Büyük Öfke Günü” olarak ilan ediyoruz. Amerika’nın elçilik binasını Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma adımı hakikatte hiçbir şeyi değiştirmeyecek, işgalciye topraklarımızda ve başkentimiz olan Kudüs’te kalmasına meşruluk veremeyecek” ifadesini kullandı.

Bu arada HAMAS’ın siyasi birimi önceki başkanı Halid Meşal, Amerika’nın bu kararının Beyaz Saray’ın yeni bir cinayeti olarak nitelerken ABD’nin bu planının yenilgiye uğrayacağını zira direnişin Filistin ve Kudüs meselesinin yokedilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump 6 Aralık 2017 tarihinde iki yakasıyla Kudüs şehrini İsrail’in başkenti kabul ettiklerini belirterek, elçilik binasını en yakın zamanda Kudüs’e taşıyacaklarını ifade etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı